Cleaning of Şırnak Karatepe asphaltites
Şırnak Karatepe asfaltitlerinin temizlenmesi
- Tez No: 255332
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Asfaltit, petrol kökenli bir maddedir ve metamorfoz sonucu oluşmuştur. Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şırnak ve Silopi bölgelerinde 82 milyon ton asfaltit rezervi vardır. Şırnak Karatepe asfaltit numunesinin kısa analiz sonuçları, kül ve kükürt içeriğinin sırasıyla % 46.86 ve % 5.56 olduğunu göstermiştir.Bu çalışmada Şırnak Karatepe asfaltit numunesinin gravite ayrımı ve flotasyon yöntemleriyle zenginleştirilmesine çalışılmıştır. Çalışmanın amacı, asfaltitin kül ve kükürt içeriğini Şırnak Belediyesi'nin konut ısınması için kullanılacak katı yakıtlar için sınır olarak belirlemiş olduğu, sırasıyla %20 ve %2 değerlerinin altına düşürmektir.Multi gravite separatör, sallantılı masa ve Falcon konsantratörü gibi gravite tabanlı temizleme ekipmanları kül ve kükürt giderimi için tatmin edici bir sonuç vermemiştir. En düşük kül içeriği -100 mikron boyutundaki numunenin Falcon konsantratöründe 2 kere temizlenmesiyle elde edilmiştir.Çalışma süresince Karatepe asfaltitinin flotasyon parametreleri de incelenmiştir. Kademeli olarak Accoal 9630 kollektörü ve Na2SiO3 bastırıcısı ilavesiyle yürütülen çok temizlemeli flotasyon çalışmasıyla asfaltitin kül içeriği %15.31 yanabilir verimiyle %17.59'a düşürülmüştür. Her ne kadar kül içeriği flotasyonla sağlanmışsa da temiz asfaltitin kükürt içeriği %6.68'lik değeriyle Şırnak Belediyesi kükürt sınırının üstünde kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Asphaltite is petroleum originated substance and formed by metamorphism. Turkey has 82 million tons of asphaltite reserves in Şırnak and Silopi region of Southeastern part of Anatolia. The proximate analysis of Şırnak Karatepe asphaltite sample indicated that the ash and sulfur content were 46.86 % and 5.56 %, respectively.In this study, Şırnak Karatepe asphaltite sample was concentrated by gravity separation and flotation methods. The aim of this research was to decrease the ash and sulfur content below 20% and 2%, respectively, which are the requirements of Şırnak Municipality.Gravity based cleaning equipments such as multi gravity separator, shaking table and Falcon concentrator gave no satisfactory results in terms of ash and sulfur removal. The products with lowest ash content were obtained with Falcon concentrator after two stage cleaning of -100 micrometer feed.Flotation parameters of Karatepe asphaltite were also examined during the study. As a result of multi-stage flotation with stage addition of Collector Accoal 9630 and depressant Na2SiO3 , ash content of asphaltite was decreased to 17.59 % with 15.31 % combustible recovery. Even though the ash content specification met by flotation, the sulfur content of cleaned asphaltite (6.68 % S) was more than the sulfur limit of Şırnak Municipality.