Initiation of motion of coarse solitary particles on rough channel beds
İri katı danelerin pürüzlü açık kanalda yataklarında ilk harekete geçişi
  1. Tez No: 255368
  2. Yazar: ÖMER İLKER KÜÇÜKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada farklı pürüzlülük seviyelerine sahip kanal yatağı üzerinde iri katı danelerin akım içerisinde ilk harekete geçişleri deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler çalışma boyu 12 m olan ve eğimi değiştirilebilen, pürüzlü zemini en az 2 katman aynı büyüklükteki iri malzeme ile oluşturulmuş dikdörtgen kesitli kanalda gerçekleştirilmiştir. Kanalın pürüzlülük malzemesi 3 sefer değiştirilmiştir. Kanal eğimi ve debi belirli danenin harekete geçmesindeki iki temel unsurdur. Deneylerde kullanılan yapay malzemeler çimento ve demir tozunun belirli oranlarda karıştırılması ile elde edilmiştir. Teorik analizden elde edilen boyutsuz hidrolik parametreler arasında ilişkiler kurulmuştur. Akım derinlikleri, hız profilleri ve harekete geçiş durumuna karşı gelen akım şartları, kritik akım hızı ve kritik kayma gerilmesi cinsinden belirtilmiştir. Elde edilen sonuçlar önceki çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the incipient motion of coarse solitary particles on channel beds having different roughness heights was experimentally investigated. The experiments were conducted in a tilting flume of a rectangular cross-section having a working length of 12 m and a rough bed composed of at least 2 layers of coarse gravel of almost constant size. The roughness material of the channel bed was changed three times. The slope of the channel bed and the discharge are two main parameters that determine the initiation of motion of a given particle. The artificial particles tested in the experiments were obtained by mixing cement and iron dust at certain ratios. Dimensionless hydraulic parameters determined from theoretical analysis were related to each other. Flow depths, velocity profiles were measured and flow conditions that represent the critical conditions of initiation of motion were expressed in terms of critical velocities and shear velocities. The results were compared with the previous studies? results.