Incipient motion of coarse solitary particles
İri katı maddelerin akım içerisinde ilk harekete geçişi
- Tez No: 238372
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖĞÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada farklı özgül ağırlık ve şekillere sahip iri katı maddelerin akım içerisinde ilk harekete geçişleri incelenmiştir. Deneyler boyunca net çalışma uzunluğu 12 m olan, eğimi değiştirilebilen, dikdörtgen kesitli bir kanal kullanılmıştır. Kanalın eğimi ve kanaldaki debi harekete geçişi belirleyen temel değişkenlerdir. Deneylerde, çimento ve çimento - demir tozunun belirli oranlarda karıştırılmasıyla elde edilmiş taneler ve bunların hemen arkasına yerleştirilen çeşitli yüksekliklerde hareketi engelleyici elemanlar kullanılmıştır. Teorik analizlerden elde edilen boyutsuz hidrolik parametreler arasında ilişkiler kurulmuştur. Akım derinlikleri boyunca hız profilleri ölçülmüş ve kritik duruma karşı gelen akım şartları, kritik akım hızı ve kritik kayma gerilmesi hızı cinsinden ifade edilmiştir. Bu çalışmada elde edilen neticeler literatürdeki benzer çalışmaların sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the incipient motion of coarse solitary particles having different specific weights and shapes was investigated. A tilting flume of rectangular cross-section having a net working length of 12 m was used through the experiments. The slope of the channel and the discharge in the channel are the two basic variable parameters that determine the initiation of motion. Particles made of cement and mixture of cement and iron dust in certain ratios were used in the experiments with an obstructing element of various heights right behind the particles. Dimensionless hydraulic parameters determined from theoretical analysis were related to each other. Velocity profiles over the flow depths were measured and flow conditions corresponding to critical conditions were evaluated in terms of critical velocities and shear velocities. The findings of this study were compared with the results of similar studies given in the literature.