Determination of relations between elastic properties of cement mortars by using destructive and nondestructive methods
Çimento harçlarının elastik özellikleri arasındaki ilişkilerin tahribatlı ve tahribatsız yöntemlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 255382
  2. Yazar: SAYGIN DENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİNAN TURHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çimento esaslı malzemelerin kalitesinin, bütünlüğünün ve performansının değerlendirilmesinde bu malzemelerin elastik özeliklerinin ölçülmesi ve gözlemlenmesi önemli yer tutar. Fakat bu malzemelerin homojen olmayan ve zamana bağlı değişen yapısı, elastik özeliklerinin geleneksel tahribatlı yöntemlerle belirlenmesini zor kılar.Bu tezin amacı, rezonans frekansı ve ultrasonik dalga hızı metotlarını kullanarak çimento harcı numunelerinin elastik özeliklerini saptamak, bu özeliklerin zaman içindeki değişimini gözlemlemek ve bulunan farklı elastik özelikler arasında bağıntı kurmaktır.Bu amaçla, farklı CEM I çimentoları kullanılarak sekiz farklı harç numunesi hazırlanmıştır. Farklı yaşlardaki dinamik elastisite modülü, statik elastisite modülü, dinamik Poisson oranı ve dayanım özelikleri her bir karışım için gözlemlenmiştir. Elde edilen elastik özeliklerin birbirleriyle olan ilişkileri belirlenmiş ve iki farklı tahribatsız yöntemle elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.Tahribatsız yöntemler harç karışımlarının elastik özeliklerinin saptanmasına olanak tanısalar da, test sonuçları farklı karışımların farklı elastik özelikleri arasında tek bir bağıntı kurulmasının çok zor olacağını açığa çıkarmıştır. Bu durum genel olarak harcın anizotropik ve lineer olmayan davranışına ve harcın gerçek davranışının tamamen elastik malzemeler için tanımlı formüller ile açıklanmasının zorluğuna bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The measurement and monitoring of the elastic properties of cement-based materials is very important for assessing their quality, integrity and performance. Due to the nonhomogeneous and time-dependent characteristics of these materials, it is difficult to observe the developments in elastic properties with traditional destructive methods.The aim of this thesis is to determine and monitor elastic properties of mortar specimens made with different cements by using resonant frequency and ultrasonic pulse velocity test methods, and to obtain relationships between these elastic properties.For this purpose, eight different cement mortar mixtures were prepared with different constituent CEM I cements. Dynamic elastic moduli, static elastic moduli, dynamic Poisson?s ratio and strength of these mixtures were observed for different ages. The relationships between these elastic properties are determined and the results obtained from two different nondestructive test methods are compared.Although nondestructive tests made it possible to obtain elastic properties of mortar mixtures, the results revealed that it is very difficult to develop a single relationship between different elastic properties of mortars with varying mixture proportions. This situation is mainly due to the anisotropy and nonlinear behavior of the mortar and the difficulty of describing the actual behavior of mortar by formulations defined for perfectly elastic materials.