Trade-off models in sustainable system engineering
Sürdürülebilir sistemler mühendisliğinde ödünleşim modelleri
  1. Tez No: 255381
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, PROF. DR. SENCER YERALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sürdürülebilirlik ile ilgili endişelerden önce neredeyse bütün endüstri mühendisliği modelleri, maliyetleri minimize etmek veya kârı maksimize etmek üzerineydi. Sürdürülebilirlik bilinci, karar vericiyi temiz su kullanımı veya karbondioksit salınımı gibi konuları da dikkate almaya yöneltti. Sürdürülebilirliğin üretim modellerinde yer alması noktasında, farklı sürdürülebilirlik kriterlerinin vazgeçişlerinin bulunduğu ağ modelleri sunuyoruz. Farklı operasyonlar için farklı alternatifler olduğundan ağ modelimiz iki nokta arasında paralel oklara izin vermektedir. Bunun yanında genelleştirilmiş maliyet kavramı modellere entegre edilmektedir. Genelleştirilmiş maliyet vektörü sadece parasal maliyetleri değil aynı zamanda sürdürülebilirlik ile ilişkili karbon kullanımı veya enerji tüketimi gibi ölçütleri de kapsamaktadır. Bu yaklaşımın sonucu olarak, çok amaçlı karar verme modeli ortaya çıkmıştır. Bu modelin etkili çözümleri epsilon kısıt yöntemi ile belirlenmektir. Sayısal örnekler, 100 aktiviteye kadar olan modellerin etkili çözümlerin günümüz kişisel bilgisayarlarıyla kabul edilebilir bir sürede oluşturulabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Prior to concerns of sustainability, almost all industrial engineering models tried to minimize cost or maximize profit. Sustainability awareness has recently forced the decision makers to also take into consideration such aspects as clean water use, or carbon dioxide emissions. In an effort to incorporate more aspects of sustainability in optimizing production efforts, we present a network model to handle trade-offs among dissimilar sustainability criteria. Since typically there are alternative choices for the various operations, the network allows parallel arcs between the same nodes. We also introduce the concept of generalized cost. Generalized cost is a vector quantity that includes not only a monetary measure, but also measures relevant to sustainability, such as carbon use or embodied energy. The approach leads to a multi-criteria decision making model, whose efficient frontier is obtained by the epsilon constraint method. Numerical work shows that the computational effort to obtain the efficient frontier is reasonable, allowing products of up to about a hundred activities to be solved with the current generation of personal computers.