Error resilient multiview video coding and streaming
Hata dayanıklı çok görüntülü video kodlaması ve duraksız iletimi
- Tez No: 255396
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, çok görüntülü videonun hataya dayanıklı kodlanması ve iletimi için kullanılabilecekyeni teknikler anlatılmaktadır. İlk olarak, iki görüntülü video için yeni bir kodlama tekniğiönerilmiştir. Bu teknik görüntülerden birinin uzaysal ya da zamansal olarak kalitesi azaltmasıylayapılmaktadır. Bu teknik, insan görme sisteminin 3 boyutlu görüntülerdeki yüksekfrekans bilgisini daha kaliteli olan görüntüden alma teorisine dayanmaktadır. Önerilen tekniksayesinde iki görüntülü videolar çok az kalite kaybıyla tek görüntülü videoların 1.2 katınakadar hızda kodlanabilmektedir. İkinci olarak, çok çekirdekli işlemciler kullanılarak çok kullanımlıçok görüntülü video kodlama/kodçözme algoritmalarının eniyilemesi ve tasarımı içinsistematik bir metod önerilmiştir. Önerilen çok çekirdekli kodçözme yapısı standartlar ileuyumludur. İhmal edilebilir kodlama verimi kaybı ve en az işleme ek yükü ile çok kullanımlıişlemlerin yapılmasını mümkün kılmaktadır. Üçüncü olarak mevcut standartlar kullanılarakinternet üzerinden uçtan uca 3 boyut video iletimi gerçekleştirilmiştir. Sistemin uçtan uca hızbozulma karakteristiğini çıkartabilmek için bir metod önerilmiştir, ve bu sistemin parametreleribu model kullanılarak eniyilenmektedir. Dördüncü olarak, mevcut standartlar kullanılarakDVB-H üzerinden uçtan uca 3 boyut video yayıncılık sistemi gerçekleştirilmiştir.Hataya dayanıklı kodlama metodlarının önemi ve karakteristiğini belirlemek için detaylı testleryapılmıştır. Son olarak, kodlama ve koruma parametrelerini eniyilemek için uçtan uca hızbozulumkarakteristiği modellenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a number of novel techniques for error resilient coding and streaming for multiview videoare presented. First of all, a novel coding technique for stereoscopic video is proposed where additionalcoding gain is achieved by downsampling one of the views spatially or temporally based on the well-knowntheory that the human visual system can perceive high frequencies in 3D from the higher quality view.Stereoscopic videos can be coded at a rate up to 1.2 times that of monoscopic videos with little visualquality degradation with the proposed coding technique. Next, a systematic method for design andoptimization of multi-threaded multi-view video encoding/decoding algorithms using multi-core processorsis proposed. The proposed multi-core decoding architectures are compliant with the current internationalstandards, and enable multi-threaded processing with negligible loss of encoding efficiency and minimumprocessing overhead. End-to-end 3D Streaming system over Internet using current standards is implemented.A heuristic methodology for modeling the end-to-end rate-distortion characteristic of this system is suggestedand the parameters of the system is optimally selected using this model. End-to-end 3D Broadcasting systemover DVB-H using current standards is also implemented. Extensive testing is employed to show the importanceand characteristics of several error resilient tools. Finally we modeled end-to-end RD characteristics to optimizethe encoding and protection parameters