Time synchronization in measurement networks
Ölçüm ağlarında zaman eşleme
  1. Tez No: 255405
  2. Yazar: ZAHİT EVREN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BİLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Otomatik Ölçüm Okuma uygulamaları, cografi açıdan birbirinden uzak konumlarda bulunan ölçüm cihazlarından gelen verilerin bir konumda birlestirilmesini gerektirebilmektedir. Dagınık konumlardangelen ölçüm verilerinin anlamlı bir bütün olusturabilmesi için tüm ölçüm verisi kaynakları arasında ortak bir zaman anlayısı olması gerekir. Bu durum ölçüm aglarında zaman esleme yöntemlerinin uygulanmasını gerektirmektedir. Bu tezde, GPS (Küresel Konumlama Sistemi) ve yüksek hassasiyetli iki Kablosuz Algılayıcı Agı zaman esleme algoritması birlestirilerek olusturulan bir zaman esleme yöntemi sunulacak ve degerlendirilecektir. Sunulan yöntem tarafından saglanan zaman esleme hassasiyeti NTP Ag Zaman EslemeProtokolü tarafından saglanan hassasiyetle benzetim yoluyla karsılastırılacaktır.
Özet (Çeviri)
AMR (Automatic Measurement Reading) applications usually require measurement data to be collected from separate locations. In order to combine the data retrieved from separate sources into a meaningfulresult, all sources should share a common time sense. Therefore, it is necessary to implement a synchronization scheme in measurement networks. In this thesis, a synchronization scheme which combines GPS (Global Positioning System) and two high accuracy WSN (Wireless Sensor Network) time synchronization algorithms will be proposed and evaluated. The synchronization accuracy of the proposed method is compared to the accuracy of NTP (Network Time Protocol) by simulation.