Design and implementation of a broadband I-Q vector modulator and a feedforward linearizer for V/UHF band
V/UHF bandı için genişbantlı I-Q vektör modülator ve ileri besleme doğrusallaştırma yöntemi tasarımı ve gerçeklenmesi
- Tez No: 255404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ticari ve askeri uygulamalardaki doğrusal genlik ve faz gereksinimleri göz önüne alındığında, yükselteçlerin daha doğrusal çalışması ihtiyacı doğmaktadır. Yükselteçlerin daha doğrusal çalışmasını sağlayacak birçok doğrusallaştırma yöntemi bulunmaktadır. İleribesleme yöntemi doğrusallaştırma performansı ve geniş bantlı çalışabilme özelliği ile en iyi doğrusallaştırma yöntemlerinden birisidir. Eş zamanlı genlik ve faz modülasyonuna izin veren vektör modülator ise ileribesleme yönteminin en önemli elemanıdır.Bu tezde öncelikle VHF bandında geniş bantlı çalışacak çalışacak bir vector modülatör tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Daha sonraki aşamada yine VHF bandında çalışacak bir ileribesleme sistemi, tasarlanmış olan vektör modülatör kullanılarak gerçeklenmiştir
Özet (Çeviri)
Considering the requirements of the commercial and military applications on amplitude and phase linearity, it is necessary to reduce nonlinearity of the amplifiers. There are several linearization techniques that are used to reduce nonlinearity effects. Feedforward linearization technique is known as one of the best linearization methods due to its superior linearization performance and broadband operation. Vector modulators which allows amplitude and phase modulation simultaneously, is the most important component of a feedforward system.In this thesis, first of all a broadband V/UHF vector modulator designed and implemented. Then a feedforward system is investigated and implemented using the designed vector modulator for V/UHF band.