Crime prevention by means of urban design tools: The case of Istiklal Neighborhood Ankara
Kentsel tasarım ögelerini kullanarak suç önleme: Ankara İstiklal Mahallesi örneklemi
  1. Tez No: 255451
  2. Yazar: AYŞE BELKIS KUBİLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ANLI ATAÖV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalısmanın amacı, sokaklardaki gerçek suçun ve korkunun sebeplerini arastırmak,bu korkunun fiziksel öğelerle olan iliskisini incelemek ve fiziksel öğelerin korkuhissini azaltmakta nasıl yardımcı olabileceğini ortaya çıkartmaktır. Bu tez kentselyerlesimlerdeki kullanıcılar için suç riskini azaltıcı yeni kentsel tasarım standartlarınıgelistirmeyi amaçlamaktadır.Çalısma, ?stiklal Mahallesi'ndeki riskli ve güvenli olmayan alanların ve suç oranınınyüksek olduğu yerlerin belirlenmesine odaklanılmaktadır Daha sonra suç ve yapılıçevre tasarımı arasındaki iliskiyi ve kentsel tasarım öğelerinin suç oranınıdüsürmedeki ve güvenli alanlar yaratmadaki rolünü Ankara ?stiklal Mahallesiörnekleminin yardımıyla açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to seek the reasons of both the actual crime and fear ofcrime on urban streets, to evaluate the relationships between fear and physicalattributes and to find out how physical attributes can help to reduce this. The studyaims at developing new urban design principles in order to decrease the crime risksfor users in historic residential neighborhoods.To do that, the study identifies the risky and unsecure spaces and potential placeswith high crime rates in Istiklal Neighborhood. The study also explains therelationship between crime and the design of the built environment and the role ofurban design tools in reducing the crime rate and creating safer places by the help ofthis case study, held in Istiklal Neighborhood, Ankara.