Centralization and advance quality information in remanufacturing
Yeniden imal etme sürecinde merkezileşme ve erken kalite bilgisi
- Tez No: 255450
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Z. PELİN BAYINDIR, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmamızda bir üretici ve bir toplayıcıdan oluşan tersine tedarik zinciri için kalite bilgisinindeğeri ve merkezileşmenin etkileri incelenmiştir. Kullanılmış ürünler tüketicilerden toplanmakta,kalite sınıflarına ayrılmak üzere kontrol edilmekte ve daha sonra yeniden imal edilenürün talebini karşılamak üzere yeniden imal etme sürecine sokulmaktadır. Toplanan ürünlerinmiktarı ve yeniden imal edilen ürünlere olan talep miktarı fiyata duyarlıdır. Toplanan ürünlerinbelirsiz olan kaliteleri, yapılan kontrol işleminden sonra belirlenmektedir. İki kalite sınıfı varolduğu ve ürünleri yeniden imal etme maliyetinin bu kalite sınıflarına bağlı olduğu varsayılmaktadır.Sistemdeki temel kararlar; toplama ücreti, yeniden imal edilen ürünlerin satış fiyatı ve kontrol edilenürünlerin toplayıcı ve üretici arasındaki el değiştirme fiyatı içindir. Bu ortamda, merkezi ve merkeziolmayan düzenler kabul edilmiş ve fiyatlandırma kararlarında kalite bilgisinin varlığına göre farklılaşanmodeller kurulmuştur. Gerçekleştirilen sayısal çalışma ile erken kalite bilgisi ve merkezileşmenin, optimumfiyatlar ve kar tutarı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, value of quality information and the effects of centralization are investigatedfor a reverse supply chain consisting of a remanufacturer and a collector. Used products arecollected and inspected to classify them into quality groups, then they are remanufactured tomeet the demand of remanufactured products. The supply of collected products and demandof remanufactured products are both price-sensitive. The uncertain quality of the collectedproducts is revealed by an inspection process. Two quality classes are considered, and the costof remanufacturing depends on the quality class. The main decisions are on acquisition fee forthe returns, the selling price for remanufactured products, and the transfer prices of inspectedproducts between the collector and the remanufacturer. For this environment, centralizedand decentralized settings are considered and dierent models that dier in availability ofquality information when the pricing decisions are made are built. We explore the value ofadvance quality information and eects of centralization on the optimal prices and profits viaa computational study.