Sıcaklık ve EKG takibi için fiber optik ızgara sensör ağı tasarımı
Designing a fiber-optic grating sensor network for temperature and ECA monitoring
  1. Tez No: 255466
  2. Yazar: SEYHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Fiber ızgara düzenekleri sıcaklığa, basınç ve gerilmeye doğrudan duyarlıdır. Fiber ızgara sensör ağları ile çok çeşitli yapılarda ve ortamlarda sıcaklık ve çeşitli hareketlilikler algılanıp sürekli olarak izlenebilmektedir. Fiber ızgaralar doğrudan gerilime duyarlı değillerdir. Gerilim ölçmek için bir piezoelektrik dönüştürücü kullanılarak fibere bir mekanik gerilme uygulanır. Gerilim bu şekilde algılanıp ölçülebilir.Biomedikal alanda yapılmış olan bu çalışmada birçok hastanın aynı anda vücut sıcaklığı ve EKG gerilimini algılayıp izlemeye yarayan bir fiber Bragg ızgara sensör ağı düşünülmüştür. Fakat uygulaması laboratuar ortamında yapılacak olan sistemin maliyeti yüksek olacağı dikkate alınarak çoğullamasız sistem olarak bir tek hastanın EKG sinyalini ölçen bir sensör sistemi olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada sensor sisteminin tasarımı yapılmıştır. Sonra elektronik simülatörü, tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Daha sonra sensör sisteminin Optiwave-OptiSystem yazılımı ile simülasyonu yapılmıştır. Daha sonra da tüm sensör sistemi optik ve elektronik kısımları ile laboratuarda kurulup çalıştırılmıştır. Önemli ölçüm ve veriler alınarak değerlendirilmiştir. Sistemin sonuç değerleri ve performansı çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fiber grating sensors which are fiber optic sensors have some important adventegaous and are being used as widespreaded. Because these sensors are realized as networks they are more efective sensor system. Fiber grating devices are sensitive directly to temperature, pressure and strain. They does not sense voltage directly. By using a piezoelectric transducer, voltage is transduced to strainThis is a biomedical application of FBG sensor network. Because of high cost of multipexed system, system was realized to measure one EKG signal.In this work, sensor system is designed. Then, an electronic simulator of it is designed and realized. After that the system simulated in Optiwave-OptiSystem software. At final stage all the system with optical and elctronical parts was set up in laboratuary. It was worked out. Mesurement values and data were taken, saved and valued.