Design and analysis of a structural component of a heavy transport aircraft
Ağır bir nakliye uçağına ait bir yapısal bileşenin tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 255534
  2. Yazar: DAVUT ÇIKRIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez ağır bir nakliye uçağına ait bir yapısal bileşenin tasarım ve analiz evrelerini sunmayı amaçlamaktadır. Tasarlanan bileşen olan ?yapısal bağlantı elemanı?, uçağın gövde montajında iki kaburganın ya da iki takviye kirişinin birbirine bağlantısını sağlayan arayüz elemanıdır. Uçak gövdesindeki çevresel güçlendiriciler olan ?kaburgalar? birbirlerine ?kaburga bağlantı elemanları? ile; boylamsal güçlendiriciler olan ?takviye kirişleri? ise ?takviye kirişi bağlantı elemanları? ile birleştirilmektedir.Tasarım evresinin başlangıcında, kaburga bağlantı elemanları ve takviye kirişi bağlantı elemanları için takip edilmesi gereken yapısal tasarım prensipleri anlatılmıştır. Bu tasarım prensipleri; tasarımın yapıldığı şirketin daha önceki uçak projeleri sırasında kazanmış olduğu deneyimlerden yararlanılarak listelenmiştir. Ön tasarım aşamasından sonra, ilgili yük koşulları altında bileşenlerin yapısal analizlerinin yapıldığı kavramsal tasarım aşaması gerçekleştirilmiştir. Yapısal analiz yöntemleri tanımlanmış ve tipik bir kaburga bağlantı elemanı ve takviye kirişi bağlantı elemanı analizi yapılarak örneklenmiştir.Tasarım prensipleri ve yapısal analiz metodlarına ek olarak, tasarımı yapılan bileşenlere ait kritik yük koşulu belirleme işlemi anlatılmıştır. Bununla birlikte; uçağın uçuş rejimleri hakkında fikir sahibi olunmuş, tasarlanan parçaların hizmet süreleri boyunca karşılaşacakları yük koşulları hakkında bilgiler edinilmiştir. Kaburga ve takviye kirişi bağlantı elemanlarının yapısal analizleri sırasında uygulanan yükler, uçağın global sonlu elemanlar modelinden elde edilmiştir. Bu bağlamda; tasarımı yapılan bileşenlerin içinde bulunduğu gövde parçasının global sonlu elemanlar modeline ait verifikasyon işlemleri de bu tez içinde anlatılmıştır.Son olarak, seçilen bileşenlerin tasarım ve analizi ile ilgili genel sonuçlar dile getirilmiş, gelecekte olası yapılabilecek benzer çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to present the design and analysis of a structural component of a heavy transport aircraft. The designed component is the ?coupling? which is the interface member connecting two frames or two stringers in the fuselage assembly. The ?frames?, which are the circumferential stiffeners, are joined together by the ?frame couplings?. The ?stringers?, which are the longitudinal stiffeners, are joined together by the ?stringer couplings?.At the preliminary design phase; the structural design principles of the frame and the stringer coupling parts are explained; which are based on the company experiences that were gained from previous aircraft projects. Afterwards, conceptual design phase is performed by structural analysis of the components. The structural analysis methods are defined and illustrated by analyzing typical examples of the frame and the stringer coupling parts.Moreover, the critical load case selection process for the structural components is explained and brief information about the load cases that the structural components will be subjected to in their service life are also given in order to have a feeling about flight regime of the aircraft. The applied loads used in structural analysis of the frame coupling and the stringer coupling components are obtained from the global finite element model of the aircraft. The verification process of the part of global finite element model where the developed components are located is also explained in the thesis.Finally, the general conclusions of the thesis are specified and the recommendations for future work are proposed for similar design and analysis efforts.