Proactive approach to urban design case study: South Shoreditch/Hackney, London
Kentsel tasarıma öneylemsel yaklaşım saha çalışması: Shoreditch/Hackney, London
- Tez No: 255535
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışma, öneylemsel kentsel tasarım sürecini teorik çerçeve içerisinde inceler.Kentsel gelişmenin nasıl tasarlandığını, bu tasarımın nasıl uygulandığını, korunduğunu,geliştirildiğini ve yönetildiğini İngiltere'deki öneylemsel planlama pratiği ile sorgular.Öneylemsel yaklaşımı ilk olarak; istenilen fiziksel formun mekansal politikalarda nasılöngörülüp ifade edildişiyle, ikinci olarak da; bunun aktif uzlaşma yöntemiyle nasılsürdürüldüğüyle tanımlar. Mekansal planlama arazi kullanım planlamasını kapsar,sosyal ve ekonomik değerleri vurgulayan iyi tanımlanmış bir yerel vizyon üzerinekurgulanarak fiziksel planlamanın ötesine geçer. Kentsel tasarımı sadece bir formarayışı olarak değil, formla birlikte yaşamı da tasarlayan ve sürdüren bir mekansalpolitika olarak tanımlar ve her ölçekte planlama politikalarına nasıl aktarıldıgiylailgilenir. Saha çalışması başarılı kentsel tasarım uygulamalarıyla ilişkilendirilen politikamekanizmalarını inceler. Öneylemsel planlama pratiğini sürdürülebilir toplumstretejisine dayalı katılım, ortak çalışma ve uzlaşma süreçleriyle tarif eder. Tasarımkalitesini etkileyen politikalara odaklanır ve bunların kamu ve özel sektör paysahiplerinin karar verme mekanizmaları üzerindeki etkileriyle mekan ve yaşamkalitesine nasıl pozitif yansımaları olduğunu açıklar. Mümkün olan en iyi uygulamayaodaklı planlama anlayışını geliştiren toplumsal yapıyı inceleyen bu araştırma, aynıentellektüel ve felsefik kurguya sahip olmayan Türkiye'nin, bu pratiği adapte edemesede süreç ve içerik tariflerinden çıkaracaşdersleri, edineceşi yeni bakış açılarını veörnek alabileceği uygulama araçlarını ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of proactive urban design in a theoretical framework. Itasks searching questions about how built environments are conceived of, designed,delivered, protected, enhanced and managed, and it explores these by examining theproactive planning practices in Britain. It defines the proactive approach firstly as; howboth the spatial policy and detailed guidance express and prescribe the desired physicalform, and secondly; how this is pursued through active negotiation. While encompassesland use planning, spatial planning goes beyond physical planning with a clearly definedlocal vision which emphasises social, economic and environmental values. Thisinclusive approach defines urban design as a spatial policy describing both the form andthe life of the city. It deals with how urban design infuses planning policies at all levels.The case study looks into policy mechanisms associated with the delivery of good urbandesign. It represents the proactive planning practice through involvement, partnershipworking and negotiation processes based on a sustainable community strategy. Itfocuses on the policies influencing design quality and how these shape the decisionmakingprocesses of public and private sector stakeholders resulting in better quality ofbuilt environment and a more vibrant public realm. This study examines the socialstructure that developed the proactive approach for best practice to become commonpractice. It explains the lessons to learn from the definition of spatial planning processwith its context and implementation tools, even if these might not be adapted to Turkeywithout the same intellectual and philosophical backgrounds.