Antioxidant and antimicrobial activities of dietary plants against group A ß-haemolytic streptococci
A grubu ß-hemolitik streptokoklara karşı bitkisel besinlerin antioksidan ve antimikrobiyal etkinlikleri
- Tez No: 255554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. MUSA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günlük beslenmede tüketilen meyve, sebze, meyve suları ve bitkisel çayların bazı enfeksiyon hastalıklarından korunmada önemi olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada, besin öğeleri A Grubu ß-Hemolitik Streptokoklara karşı antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri bakımından araştırılmıştır. A Grubu ß-Hemolitik Streptokoklardan Streptococcus pyogenes; tonsillofarenjit, kızıl, menenjit, romatoid artrit gibi hastalılara sebep olabilen çok tehlikeli bir patojendir.Günlük diyette kullanılan soğan, turp, havuç ve erik meyve sebzeleri; portakal, şeftali, nar ve üzüm suları; adaçayı, anason, kuşburnu ve papatya çayları örnek olarak seçilmiştir. Kuru özütler liyofilize edilerek ya da etil asetat içinde fraksiyonlama işlemiyle elde edilmiştir. Özütlerin antioksidan aktiviteleri toplam fenolik madde tayini ve 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikal sönümleme metoduyla bulunmuştur. Özütlerin antimikrobiyal aktiviteleri de disk difüzyon testi, minimum inhibe edici ve bakterisidal konsantrasyon tayin metodlarıyla çalışılmıştır.Adaçayı, erik, soğan ve turp sırasıyla 0.043, 0.049, 0.148 ve 0.414 mg/mL EC50 değerleriyle yüksek radikal yakalama aktivitesi göstermişlerdir. Erik, adaçayı ve turp 1 mg özütte sırasıyla 50.506, 48.299, 44.427 ve 13.135 ?g gallik asite eşdeğer fenolik madde içermektedir. Disk difüzyon yöntemiyle yüksek antimikrobiyal aktivitesi gösterenler sırasıyla 20, 16, 16, 14 ve 14 millimetrelik inhibisyon alanlarıyla soğan, turp, anason, havuç şeftali özütleridir. Havuç, soğan ve turp özütleri sırasıyla 0.008, 0.125, 0.250 mg/mL konsantrasyonlarda etkili bakteriyostatik ve 0.06, 0.5, 1 mg/mL konsantrasyonlarda etkili bakterisidal ajanlar olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fresh produces, fruit juices and herbal teas used in our regular diet may have importance in the protective treatment of some infectious diseases. In this study, dietary produces were investigated for their antioxidant activities and antimicrobial activities against group A ß-haemolytic streptoccoci. Streptococcus pyogenes, a member of the group A ß-haemolytic streptococci, is a very dangerous pathogen, which may cause diseases such as tonsillopharyngitis, meningitis, rheumatic arthritis.Fruits and vegetables; onion, radish, carrot, plum, fruit juices; orange, peach, pomegranate, grape and teas; sage, anise, rosehip, chamomile were chosen as samples of regular daily diets. Dry extracts were obtained either by lyophilizing or fractionating in ethyl acetate. Antioxidant activities of extracts were examined by total phenolic content determination, and 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging (DPPH) methods. Antimicrobial activities of extracts were studied by disk diffusion test, minimum inhibitory and bactericidal concentration methods.Sage, plum, onion and radish displayed high radical scavenging activity with EC50 values of 0.043, 0.049, 0.148 and 0.414 mg/mL, respectively. Plum, sage, onion and radish were found high in total phenolic contents with ?g gallic acid equivalent of 50.506, 48.299, 44.427 and 13.135 in mg extract, respectively. High antimicrobial activities were obtained by onion, radish, anise, carrot and peach extracts as tested by disk diffusion method with respective 20, 16, 16, 14 and 14 millimeters clear growth inhibition zones. Carrot, onion and radish extracts were found as effective bacteriostatic and bactericidal agents with minimum inhibitory and bactericidal respective concentrations of 0.008, 0.125, 0.250 mg/mL and 0.06, 0.5, 1 mg/mL.