Design juries as a means of assessment and criticism in industrial design education: A study on METU Department of Industrial Design
Endüstri ürünleri tasarımı eğitiminde bir değerlendirme ve eleştiri aracı olarak tasarım jürileri: ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü üzerine bir çalışma
- Tez No: 255555
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, Industrial Design, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tasarım jürileri, stüdyo derslerinde öğrencilerin projelerini değerlendirmeye ve eleştirmeye olanak tanıyan değerlendirme pratiklerinden bir tanesidir. Bu çalışma, tasarım jürilerinin amaçlarını ve boyutlarını öğrencilerin ve jüri üyelerinin bakış açılarından anlamayı amaçlamaktadır. Tez, tasarım jürileri üzerine bir gözlemsel çalışma, öğrencilerle yapılan bir odak grup çalışması ve jüri üyeleriyle yapılan mülakatlardan oluşan bir alan çalışması üzerine kurulmuştur; alan çalışması ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünde gerçekleştirilmiştir. Alan çalışmasında elde edilen bulgular, bugünkü haliyle tasarım jürilerinin tartışılması gereken alanlarına dikkat çekmektedir; öğrencilere yorumların yapılış biçimi, tartışmaların süresi, jürinin organizasyonu ve değerlendirme ölçütleri, tasarım jürilerinde dikkate alınması gereken önemli etmenler arasındadır.
Özet (Çeviri)
Design juries are one of the assessment practices that enable evaluation and criticism of students? projects in studio based courses. This study explores the aims and attributes of design juries from students? and jurors? perspectives. The thesis is constructed upon a field study which consists of an observational study on design juries, a focus group study with students and interviews with the jurors of METU Department of Industrial Design. The findings of the field study indicate that design juries in their current form exhibit several issues to discuss; delivery of comments to students, duration of discussions, organization of the jury and assessment criteria are important factors to consider in design juries.