Related-key attacks on block ciphers
Blok şifrelere yapılan ilişik anahtar atakları
  1. Tez No: 255579
  2. Yazar: ASLI DARBUKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DOĞANAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriptografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Blok şifreler kriptografinin en önemli yapıtaşlarından biri olup haberleşme esnasında veri aktarımının gizliliğini sağlar.Bu nedenle, gizliliğin sağlandığından emin olmak için, blok şifrelerin güvenliğinin varolan ataklara olan dayanıklılığı araştırılarak analiz edilmesi gerekir. Bu sebeple, son yıllarda ilişik anahtar atakları önemli ölçüde yaygınlaştı ve birçok zayıf anahtar üreteçli blok şifreye uygulandı. Bu çalışmadaki temel amacımız, blok şifrelere yapılan ilişik anahtar atak çeşitlerini ele almak ve onları örneklendirmektir.Yıllardır, kriptanalistler XTEA blok şifresinin güvenliğini araştırıyorlar ve bu şifreye yapılmış birçok atak sundular. İlk olarak FSE'02'de, Moon vd 14 çevrimlik olanaksız diferansiyel atağını sundular. Sonra ICISC'03'te, Hong vd 15 çevrimlik diferansiyel atak ve 23 çevrimlik kesik diferansiyel atak sundular. FSE'04'te, Ko vd 27 çevrimlik ilişik anahtarlı kesik diferansiyel atak sundular. Daha sonra Vietcrypt'06'da, Lee vd 34 çevrimlik ilişik anahtarlı dikdörtgen atağını sundular. Son olarak da 2008'de bu atak Lu tarafından çevrim sayısı bakımından XTEA'ye yapılan en iyi atak olan 36 çevrimlik ilişik anahtarlı dikdörtgen atağına geliştirilmiştir. Bu tezde ayrıca XTEA'nin yapısının ve anahtar üretecinin diferansiyel özelliğini inceledik ve XTEA için 25 çevrimlik ilişik anahtarlı olanaksız diferansiyel ayırıcı sunduk.
Özet (Çeviri)
One of the most important cryptographic primitives is the concept of block ciphers which yields confidentiality for data transmission in communication. Therefore, to be sure that confidentiality is provided, it is necessary to analyse the security of block ciphers by investigating their resistance to existing attacks. For this reason, related-key attacks gain much popularity in recent years and have been applied to many block ciphers with weak key schedules. In this work, our main motivation is to cover types of related-key attacks on block ciphers and exemplify them. \\For years, cryptanalysts have been investigating the security of the block cipher XTEA and proposed several attacks on the cipher. First in FSE'02, Moon et al. presented a 14-round impossible differential attack on XTEA. Then in ICISC'03, Hong et al. proposed a 15-round differential attack and a 23-round truncated differential attack on XTEA. In FSE'04, Ko et al. proposed a 27-round related-key truncated differential attack on XTEA. Afterwards, in Vietcrypt'06, Lee et al. proposed a 34-round related-key rectangle attack on XTEA. Finally in 2008, Lu improved this attack to a related-key rectangle attack on 36-round XTEA which is the best attack on XTEA in terms of the number of attacked rounds. In this thesis, we also analyse differential properties of both structure and key schedule of XTEA block cipher and introduce our 25-round related-key impossible differential distinguisher for XTEA.