Simetrik şifreleme tekniklerinde anahtar planlama.
Key expansion algorithms in symmetric encryption techniques
- Tez No: 373019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM TOLGA SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez, simetrik şifreleme algoritmalarından blok şifrelerin anahtar genişletme algoritmaları ile ilgilidir. Literatürde bulunan AES ve ARIA blok şifrelerinin anahtar genişletme algoritmaları incelenmiş ve bu anahtar genişletme algoritmalarının incelenmesinden elde edilen tecrübe ile AES anahtar genişletme algoritmasına dayanan yeni bir anahtar genişletme algoritması geliştirilmiştir. Tezin giriş bölümünde temel simetrik şifreleme teknikleri olan blok ve akış şifreler ve bu şifrelere karşı yapılan kriptanaliz saldırılarının tanımı yapılmıştır. Tezin 2. bölümünde sonlu cisimler teorisi ile ilgili matematik alt yapı verilmiştir. 3.bölümde Blok şifrelerde kullanılan anahtar genişletme algoritmalarının zaafları incelenmiştir. 4. bölümde AES ve ARIA blok şifreleme algoritmaları ve tasarım stratejileri incelenmiştir. 5. bölümde geliştirilen yeni anahtar genişletme algoritması ve örnek test değerleri ile yeni anahtar genişletme algoritmasının çalışması gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is related to key scheduling in Symmetric Encryption Techniques. In this thesis, the key expansion algorithms of AES and ARIA block ciphers are examined and a new key expansion algorithm based on the AES key expansion algorithm is developed with the experience gained from the examination of these algorithms. In the introduction part of the thesis, an introduction to the symmetric key ciphers, block and stream ciphers and cryptanalysis attacks against these ciphers are given. In the second part of the thesis, a mathematical background of the theory of finite fields is given. In Chapter 3, an overview of weaknesses of key expansion algorithms used in these block ciphers is given. In Chapter 4, the AES and ARIA block ciphers and design strategies of them are examined. In Chapter 5, a new expansion algorithm based on the AES key expansion algorithm is developed and the sample test values are shown to work with the new key expansion algorithm.