The development of alkaline phosphatase based paper bioreporter for evaluation of milk pasteurization
Süt pastörizasyonunun belirlenmesi için alkalen fosfataz tabanlı kağıt tipi biyoraportörünün geliştirilmesi
- Tez No: 255649
- Danışmanlar: DR. CAN ÖZEN, PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ÖKTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Alkalen fosfataz çiğ sütte bulunan doğal bir enzimdir. Bu enzim gıda sektöründeişlem kontrolleri için muhabir olarak kullanılabilir. Pastörizasyon işlemi sırasında(63°C yada 72°C) denatüre olduğu için sütün içerisindeki tanısı yapılanpastörizasyon işleminin doğru yapılmadığının göstergesi olarak kullanılır.Günümüzde sütteki alkalen fosfatazın tespiti için spektrofotometrik,kalorimetrik ve florometrik yöntemler vardır. Fakat bu yöntemler zaman alanişlemlerdir ve özel araç ve deneyimli personel gerektirir. Bu çalışmada, alkalinfosfatazın tanısı için yeni,yarı kantitatif tek kullanımlık, ucuz ve pratik kağıt tipibiyoraportör geliştirilmektedir.Optimizasyon çalışmasında, görsel verilerin ve renk analizinin sonuçlarına göre 1mg/mL p-NPP 0.1 M glisin tampon çözeltisinde ve 0.5 mg/mL bromokresolmavisi 1.0 M Tris-HCl tampon çözeltisinde ALP tanısı için optimum olaraksaptanmıştır.Süt örneklerinin pH ve sıcaklıklarının biyoraportör cevabı üzerindeki etkisi testedilmiştir. pH 5.0, 5.5, 6.0 ve 6.5 ta olan süt örnekleri ve 37°C, oda sıcaklığı ve4°C de bekletilen süt örneklerinin biyoraportörün cevabını etkilemediğigörülmüştür.Ayrıca farklı hayvanlardan (sığır, koyun ve keçi) ve Türkiye'nin farklıbölgelerinden gelen inek sütü örneklerinin biyoraportörün cevabı üzerindekietkisi değerlendirilmiştir. Biyoraportör tarafından uygun cevap alınmıştır.Whatman filtre kağıdı, pamuk ve sargı bezi biyoraportötün yapımı için destekmateryali olarak kullanılmış ve en uygun materyali olarak Whatman filtre kağıdıseçilmiştir.Son olarak biyoraportörün kararlıklık çalışmaları 4 santigrat derecede ve odasıcaklığında gerçekleştirilmiş ve biyoraportörün raf ömrü 4 santigrat derecede40 gün olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Alkaline phosphatase (ALP) is a natural milk enzyme. It has been used asreporter for process controls in food industry. Since ALP denatures atpasteurization temperature (at 63°C or 72°) its detection in milk confirms theunproper pasteurization. There are different detection procedures such ascolorimetric, fluorometric methods and immunoassays for ALP in milk.However, they are time consuming processes and require specific instrumentsand qualified staff. In this study, new, semiquantitative, disposable, cheap andpractical paper bioreporter have been developed for ALP detection.In optimization studies, 1mg/mL p-NPP in 0.1 M glycine buffer at pH 9.5 and 0.5mg/mL bromocresol green in 1.0 M Tris-HCl buffer at pH 9.5 were determinedas optimum for ALP bioreporter as a result of visual inspection and green colorintensity analyses.The effects of samples temperature and pH of on the response of bioreporterwere tested. Milk samples at pH 5.0, 5.5, 6.0 and 6.5 and milks stored at 37°C,room temperature and 4°C did not affect the response of bioreporter.Also the response of bioreporter against milk samples from different animals(cattle, sheep and goat) and cow?s milk from different location in Turkey wereevaluated. The appropriate responses were observed by bioreporter.Whatman filter papers, cotton and bandage were used as support materials toconstruct bioreporter and Whatman filter papers were selected as the mostapplicaple support material.Finally, stability tests were carried out at 4°C and room temperature and 40days at 4°C was determined as shelf life of bioreporter.