Value assessment for industrial heritage in Zonguldak
Zonguldak'taki endüstri mirasının değerlendirilmesi
- Tez No: 255650
- Danışmanlar: DR. NİMET ÖZGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tezin amacı, taşkömürünün 19. yüzyılın ortalarındaki keşfiyle birlikte Türkiye'nin sembolik sanayi kentlerinden biri haline gelen Zonguldak'taki endüstri mirası için bir değerlendirme yöntemi geliştirmektir. Koruma sürecinde neyin korunacağına ve neden korunacağına karar verilmesine yarayan değerler, endüstri mirası kavramı ve mimari koruma alanında kullanılan değer türleri tartışılarak araştırılmıştır. Bu amaç çerçevesinde, tez dört bölümde yapılandırılmıştır: endüstrileşme ve endüstri mirası kavramı üzerine yapılan kaynak araştırması, değer türlerinin gözden geçirilmesi ve tartışılması, Zonguldak'ın araştırılması ve seçilen çalışma alanı için belirlenen değerler kullanılarak değerlendirme sürecinin uygulanması.Sonuç olarak, değerlendirme süreci kültür mirasının korunmasındaki en önemli aşamalardan biridir. Koruma alanına görece yakın zamanda girmiş olan endüstri mirası için mevcut değerler tekrar gözden geçirilmelidir. Bu tez, endüstri mirası için gerçekleştirilecek değerlendirme sürecini Zonguldak'ta seçilen çalışma alanı üzerinde örnekleyerek bu değerlendirmenin ışığında olası kararları önermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a value assessment method for industrial heritage in Zonguldak, one of the symbolic industrial cities in Turkey where mining has been the leading force since the discovery of hard coal in the mid-19th century. Values to decide what to conserve and why are searched during this process under the light of discussions on industrial heritage and values of the architectural conservation. Focusing on this aim, this study is structured in four parts as the survey on industrialization and industrial heritage, review and discussion of value types, research on Zonguldak, and implementation of value assessment process for the selected study area with the proposed value types.To conclude, value assessment process is a vital step in conservation of cultural heritage. For the industrial heritage, a relatively recent concept in the conservation discipline, existing value types need to be re-assessed. This thesis performs an exemplification of value assessment for industrial heritage over a selected study area in the Zonguldak coalfield and proposes possible decisions under the light of this valuation.