Güneydoğu Anadolu bölgesinden elde edilen pamuklardan üretilen ipliğin kalite özelliklerine eğirme makinesi parametrelerinin etkisi
The influence of spinning parameters on the properties of yarn produced from the cotton from Southeastern Anatolian region
- Tez No: 255683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Tekstil sektöründe nihai ürünün kalitesini ve performansını iplik ve iplik hammaddesi oluşturmaktadır. Günümüzde en çok kullanılan iplik hammaddesi ise pamuktur, Türkiye de son yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi pamuk üretim alanlarının genişliği ve pamuk üretim miktarı ile dikkat çekmektedir. Bu bölgede en çok pamuk üretilen illerin başında ise Diyarbakır gelmektedir.Bu çalışmada hammadde olarak tekstilde en çok kullanılan elyaf olan Diyarbakır bölgesinde üretilmiş pamuk elyafı kullanılarak Ring ve Open-End Rotor Eğirme sistemlerinde, karde ve penye iplikler üretilmiştir. Ring eğirme sisteminde üretim hattı, bilezik çapı ve kopça ağırlığının iplik özelliklerine etkisi incelenmiştir, Open-End Rotor eğirme sisteminde ise üretim hattı, iplik numarası, rotor çapı ve navelin iplik özelliklerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen test sonuçları SPSS 11.5 paket programında istatistiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiş olup, üretim parametrelerinin iplik özelliklerine ne gibi etkileri olduğu araştırılmış ve Dünya genelindeki istatistiklerle karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quality and performance of final product in textile sector is determined by yarn and raw materials using for yarn. In recently, cotton is the most commonly used raw material for yarn. In Turkey, in the recent years, Southeastern Anatolia region has drawn attention with its large areas for cotton production and the amount of cotton produced there. Diyarbakir is the lead city in this region among the cities producing large in amounts of cotton.In this study, carded and combed yarn have been produced in Ring and Open-End Rotor spinning systems. The raw material used for this end is the cotton fiber produced in Diyarbakir, which is the most commonly used fiber in the textile sector. The influence of production line, ring diameter and the weight of travellers on yarn properties has been examined in Ring spinning system. On the other hand, the influence of production line, lineer density, rotor diameter and navel on yarn properties has been examined in Open-End Rotor spinning system. The test results have been analysed statistically in SPSS 11.5 statistical analysed programme. How influence production parameters have on yarn properties have been researched and compared to the statistics world wide.