Örtü toprağında bulunan bazı yararlı bakterilerin kültür mantarı Agaricus bisporus'un gelişimi ve verimi üzerine etkileri
Effects of some beneficial bacteria in casing soil on growth and yield of cultivated mushroom Agaricus bisporus
  1. Tez No: 255758
  2. Yazar: MEHMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA BOZTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, örtü toprağının doğal florasında yer alan çeşitli bakterilerin Agaricus bisporus (Sylvan Hauser A15) hifleri ile arasındaki in vitro ve üretim koşullarındaki etkileşimlerini belirlemek ve mantarın pin oluşumu ve verimi nasıl etkileyeceğini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür.Örtü toprağı ve sağlıklı mantar şapkalarından toplam 32 adet bakteri (3 adet Gram (+) ve 29 adet Fluoresent Pseudomonas) izole edilmiştir. Bakterilerin Agaricus bisporus misel gelişimi üzerine etkilerini görebilmek amacıyla yapılan in vitro çalışması sonucunda 24 bakteri izolatı kontrole göre %2-115 arasındaki oranlarda etkili bulunmuştur.In vitro çalışmaları sonucunda belirlenen bakterilerin, üretim koşullarında mantar verimi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla Mart, Mayıs ve Temmuz dönemlerinde olmak üzere 3 deneme kurulmuştur. Denemeler sonucunda bakteri izolatlarının toplam verimde kontrole göre %8- 40 oranlarında verim artışı sağladığı ve buna paralel olarak şapka sayısında da artış tespit edilmiştir.Bakteri izolatlarının örtü toprağına inokulasyonundan sonra mantar yetiştirme periyodu boyunca populasyon yoğunluğu ve zamana bağlı olarak populasyon değişimleri belirlenmiştir. Buna göre; Pseudomonas fluorescens (T4/2 ve Ş8), P.putida (Ş2/1 ve Ş10) ve Bacillus mycoides (T7/2) bakteri izolatlarının hem örtü toprağında hem de mantar şapkalarında başarıyla kolonize olduğu belirlenmiştir.Bakteri uygulama sıklığı dikkate alınarak mantar veriminin belirlenmesi amacıyla Kasım ve Aralık dönemlerinde olmak üzere 2 deneme kurulmuştur. Bu denemelerde sırasıyla T7/2 ve Ş2/1 izolatları etkili olmuş ancak birden fazla uygulama yapılmasının artı bir etki yaratmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the interaction between some bacteria naturally exist in casing soil and Agaricus bisporus (Sylvan Hauser A15) hypha in laboratory (in vitro) and cultivation (in vivo) conditions, and to confirm its effects on mushroom pinhead initiation and yield.Totally 32 bacteria (3 Gram (+) and 29 Fluorescent Pseudomonas) was isolated from casing soil and healthy sporophores. As a result of in vitro experiment carried out to determine the effects of bacteria on mycelium growth of Agaricus bisporus, 24 bacteria isolate was found 2 ? 115% more effective than control treatment.To determine the effects of bacterium, chosen at the end of in vitro experiments, on mushroom yield in cultivation conditions, three experiments were established in March, May and July. At the end of experiments, bacteria isolates provided 8 ? 40 % increase in total yield together with sporophore number when compared to control treatment.Population density and change in population number related to time was observed during growing period, after the inoculation of bacteria isolates into casing soil. According to results, Pseudomonas fluorescens (T4/2 and Ş8), P.putida (Ş2/1 and Ş10) and Bacillus mycoides (T7/2) bacteria isolates were colonized successfully both in casing soil and sporophores.Two experiments were established also in November and December to determine the mushroom yield regarding to bacteria application time. In these experiments, although T7/2 and Ş2/1 isolates was found effective, respectively, application of bacteria more than once had no additional effects.