Örtüaltı yetiştiriciliğinde domates fide kök ve kök boğazı çürüklüğü (Rhizoctonia spp., Fusarium spp., Pythium spp.) hastalığının kontrolünde entegre hastalık yönetimine uygun ilaçlama programlarının etkinliklerinin araştırılması
Research on efficacies of integrated disease management programs on root and root rot (Rhizoctonia spp., Fusarium spp., Pythium spp.) disease of tomato seedlings in greenhouse
- Tez No: 255759
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, örtüaltı yetiştiriciliğinde domates fide kök ve kök boğazı çürüklüğü hastalığının kontrolünde entegre hastalık yönetimine uygun ilaçlama programları kapsamında Mikorizal fungus, Trichoderma virens GL-21, HarpinEa proteini ve H2O2+Ag++ etkili maddeli preparatlar kullanılarak hastalığın yönetimi, Antalya'da modern bir serada ve E.Ü. Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü serasında bulunan iklim odasında araştırılmıştır. Denemelerde yetiştirme ortamı olarak cocopeat slabları kullanılmıştır. Yapılan uygulamalar sonunda bitkilerin fitotoksite olmadan sağlıklı bir şekilde büyüdüğü gözlenmiştir. Her iki deneme sonuçları değerlendirildiğinde kontrol bloklarına göre, 1. ilaçlama programının [Mikorizal fungus + (HarpinEa proteini + H2O2+Ag++)] söz konusu hastalık etmenlerine karşı en yüksek etkiyi gösterdiği ve bunu 2. ilaçlama programının [Trichoderma virens GL-21 + (HarpinEa proteini + H2O2+Ag++)] takip ettiği gözlenmiştir.Bitki aktivatörleri, biyolojik preparatlar ve dezenfektanlar bitki hastalıklarının savaşımında fungisitler kadar yüksek etki göstermese de çevre dostu olmaları ve kalıntı riskleri olmamalarından dolayı ilaçlama programlarında mutlaka yer almaları gerektiği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study as an integrated disease management program on control of root and root rot disease of tomato production in greenhouses, Mycorrhizal fungi, Trichoderma virens GL-21, protein of HarpinEa and H2O2+Ag++ ingredients are in a modern greenhouse in Antalya and in climate room of Department of Plant Protection, Ege University, investigated. In trials cocopeat slabs used as a culture medium. Treatments did not cause any phytotoxicity on tomato plants. In the result of both two trails; comparison to control blocks, first control program [Mycorrhizal fungi + (protein of HarpinEa + H2O2+Ag++)] has the highest efficacy and the second control program [Trichoderma virens GL-21 + (protein of HarpinEa + H2O2+Ag++)] followed this.It was concluded that plant activators, biologic preparats and disinfectants, even have less efficacies, could be alternative to the fungicides due to be environmental friendly and could be mix with fungicides in control programs.