Turunçgillerde ekşi çürüklük etmeni Geotrichum citri-aurantii (Ferraris) E. E. Butler'e bazı fungisitlerin etkililikleri üzerinde araştırmalar
Studies on effects of some fungicides against Geotrichum citri-aurantii, causal agent of sour rot, on citrus
- Tez No: 255783
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN KINAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Turunçgillerde ekşi çürüklüğe neden olan Geotrichum citri-aurantii Türkiye'de Satsuma mandarin ve limonlarda ekonomik zararlara neden olmaktadır. Paketleme evlerinde Guazatine kullanımının kısıtlanmasından dolayı etmenin kontrolünde yeni yaklaşımlara gereksinim duyulmaktadır. Çalışmamızda, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde bulunan çeşitli paketleme evlerinden 32 G. citri-aurantii izolatı elde edilmiş ve fungisitlere karşı testlenmişlerdir. Eski hasat sonrası fungisitlerden imazalil, thiabendazole (TBZ), prochloraz ve guazatine ile yeni nesil fungisitlerden pyrimethanil, azoxystrobin ve fludioxonil in vitro ve in vivo koşullarda farklı dozlarda etmene karşı denemeye alınmıştır. Ayrıca, in vitro koşullarda patojen izolatların fungisitlere olan duyarlılıkları da testlenmiştir. İzolatların tümü yüksek dozlarına rağmen imazalil, prochloraz ve TBZ'ye dayanıklı bulunmuştur. Guazatine'e ise % 28'i duyarlı, % 72'si dayanıklı bulunmuştur. Hem in vitro hem de in vivo koşullarda azoxystrobin etkisiz görülmüştür. In vitro koşullarda fludioxonil etkisiz bulunurken, in vivo koşullarda yüksek dozunda çok az bir etkililik gözlenmiştir. Patojen gelişimi ve çürüklük kontrolünde tek etkili fungisit olarak guazatine görülmüştür. Satsuma mandarinlerde gerçekleştirilen alternatif uygulamalarda, sodyum bikarbonat (% 2) ve guazatine (900 µg/ml) kombinasyonunun hastalık gelişim kontrolünde en etkili uygulama olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Geotrichum citri-auranti, sour rot of citrus, causes economically crop losses on Satsuma mandarin and lemon in Turkey. Due to the restriction of guazatine in packinghouses, new approaches require for the control of this pathogen. In this project, thirty two isolates of G. citri-auranti were collected from packinghouses in Ege and Mediterranean Region and tested against fungicides. We examined the classic postharvest fungicides; guazatine, thiabendazole (TBZ), prochloraz and imazalil against G. citri-aurantii and new generation postharvest fungicides such as pyrimethanil, fludioxonil and azoxystrobin at different doses in vitro and in vivo. We also studied sensitivity of pathogen isolates against fungicides in vitro. All of the isolates were found resistant to imazalil and TBZ even at high doses of fungicides. It was found that 28% of isolates were sensitive to guazatine and 72% resistant. Either in vitro or in vivo tests the azoxystrobin did not effect growth of pathogen and decay development. In vitro tests showed that fludioxonil was found ineffective, but in vivo tests, it was observed that there was little inhibitory effect on pathogen growth. The only guazatine was effective on pathogen?s growth and decay development., The kombination of sodium bicarbonate (2%) and guazatine (900 ?g/ml) and their combination were the most effective treatments on disease development in vivo test carried out on Satsuma mandarin.