Bazı sebze türlerinin organik ve konvansiyonel tohum üretiminde verim ve kalite özelliklerinin karşılaştırılması
To compare seed yield and quality in organic and conventional seed production on some vegetables
  1. Tez No: 255782
  2. Yazar: MUSTAFA ONUR ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, bazı sebze türleri tohumlarının organik ve konvansiyonel tohum yetiştiriciliği sonrası, verim ve kalite özelliklerinin karşılaştırılması ve piyasadaki organik tohum eksikliğine bir ışık tutmak amacıyla yapılmıştır.Çalışmanın bitkisel materyalini ?Riogrande? domates çeşidi, ?Pala Yağlık? biber çeşidi, ?Yedikule? marul çeşidi ile ?Kar çiçeği? karnabahar çeşidi tohumları oluşturmuştur. Denemeler E.Ü. Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliği'nde ve E.Ü. Tohum Teknolojisi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kullanılan türler, tohum üretimi sırasında türlere göre bitki gelişim özellikleri (bitki boyu, bitki çapı, v.b.), meyve verim ve kalite özellikleri (meyve boyu, kuru madde miktarı, meyve ağırlıkları v.b.) ve elde edilen tohumlarda tohum kalite özellikleri (1000 dane ağırlığı, optimum çimlenme ve çıkış ve stres koşullarında çıkış özellikleri) testleri gerçekleştirilmiştir.Elde edilen veriler değerlendirildiğinde bitkisel gelişim özellikleri bakımından konvansiyonel ve organik bitkiler arasında bir farklılık belirlenmemesine rağmen konvansiyonel uygulamada meyve ve tohum veriminin daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ancak bu verimdeki yükseklik tohum kalitesine yansımamıştır. Organik ve konvansiyonel koşullarda üretilen tohumlar benzer çimlenme ve çıkış hızı ile gücü değerlerine sahip olmuştur. Sonuç olarak organik sebze tohumu üretiminin iyi bakım koşulları ile gerçekleştirilebileceği ve tohumların kalitesinde de önemli bir kaybın oluşmayacağı ortaya konmuştur
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare of seed yield and quality characteristics on some vegetable after organic and conventional seed production and to ligthen the organic seed market for available seed absence.The plant materials of this study were; ?Riogrande? tomato cultivar, ?Pala Yağlık? pepper cultivar, ?Yedikule? lettuce cultivar and ?Kar çiçeği? cauliflower cultivar seeds. Trials were carried out in Ege University, Faculty of Agriculture Menemen Applied Research and Production Farm and Ege University Research and Application Center of Seed Technology. During the seed production period different traits were recorded such as, plant growth properties (plant high, plant diameter), yield and quality parameters (fruit high, dry matter weight, fruit weight) and also seed quality tests (weight of 1000 seed, germination and sprout in optimum and stress conditions) were recorded on seeds.Although there was?nt statistical difference observed between conventional and organic traitments on plant growth parameters, the yield of conventional production recorded more than organic production. But the yield advance of convantentional production didn?t affect the seed quality. The seed from organic and conventional production give same results in germination and emergency rate and speed results. As a result of this study, organic seed production can be achieve in good conditions and there won?t be any changes on quality of seeds.