Anlamsal web teknolojilerinin insan kaynakları yönetiminde personel işe alım sürecine uygulanması
An application of semantic web for recruitment part of human resources management
- Tez No: 255792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OSMAN ÜNALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tezde İnsan Kaynakları Yönetimindeki önemli bir bölüm olan İşe Alım sürecinde şirketlerin kendilerine en uygun adayı bulmaları ve iş arayan bir kişinin kendisine en uygun işi bulmasını sağlamaya yönelik bir çalışma yapılmıştır.Bu çalışmada uygun kişi ve işlerin bulunması için ontolojiler ve ontolojiler üzerinden çıkarsama yapma yöntemi uygulanmıştır.Ayrıca işe alım sürecinde kamu kurumları ve özel istihdam bürolarının kullanmaları için bir ontoloji oluşturulmuştur. Bu sayede bu kurumların kendi aralarında konuşabilmelerini sağlayan ortak bir dil meydana getirilmiştir.Bu çalışma sonucunda işe alım sürecinde uygun iş ve adayların bulunması aşamasında sonuçların daha sağlıklı olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca ortaya konan ontoloji, yani ortak dil sayesinde entegrasyonun artık çok daha kolay kurulması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is an important part in the Human Resources Management in the Recruitment process, companies find themselves the most suitable candidate, and job seeker to a person's own job to find the most appropriate to provide a work has been done.In this study, and work with the appropriate person to make inference on ontologies and ontology method is applied.Moreover, government agencies and private employment in the process of recruitment for the use of an ontology is built office. In this way, these institutions provide a common language spoken among constituent is.As a result of this study is, in the process of recruitment of candidates to find suitable work and the results on stage were found to be more healthy. Moreover, the integration process through ontology created is expected to be much easier.