%100 polyester ve polyester-pamuk karışımlarının siro yöntemiyle eğrilebilirliğinin araştırılması
A research on spinnability of 100% polyester and polyester-cotton blend yarns with sirospun spinning system
- Tez No: 255791
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Siro iplik eğirme sistemi konvansiyonel ring eğirme sisteminin geliştirilmiş halidir. Çekim bölgesine kılavuzlarla birbirlerinden ayrı tutulan ve eş zamanlı olarak çekimlenen iki fitil girer ve çıkış silindirlerinin ucunda eğirme üçgeni oluşturarak çift katlı iplik yapısını meydana getirir. Fitiller birbirlerinin üzerinden kayarak ve yüzey liflerini kıstırarak çift katlı ipliği meydana getirdiği için oluşan ipliğin yapısı, konvansiyonel tek katlı ve konvansiyonel çift katlı ipliklere göre daha üstün özellikler sergiler.Bu tezde, farklı hammaddeler (%100 polyester, %100 pamuk, %67 polyester - %33 pamuk ve %33 polyester - %67 pamuk), farklı iplik kalınlıklarında (Ne60/2, Ne40/2), farklı büküm katsayılarında (?e = 3.6, ?e = 4.2) ve farklı fitiller arası mesafelerde (5mm, 10mm) Siro yöntemine göre eğrilmişlerdir. Yapılan testler ve analizler sonucunda belirtilen parametrelerin Siro ipliklerin fiziksel özelliklerine ne tür bir etkide bulunduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sirospun spinning system is a kind of improved conventional ring spinning system. Two strands are transported to the same drafting zone separately by the help of strand guides and they are drafted simultaneously. After the front rollers, two strands converge and twist together to generate the two-folded yarn. When two strands become one, here becomes a convergence point and a convergence angle. During the spinning process, since the threads slide over them selves and trap the surface fibers, Sirospun yarns come out with the superior yarn properties.In this thesis, different raw materials (%100 polyester, %100 cotton, %67 polyester - %33 cotton and %67 cotton - %33 polyester) were spun with different yarn counts (Ne60/2, Ne40/2), twist multipliers(?e = 3.6, ?e = 4.2) and strand spacings (5 mm, 10 mm). As a result of the experiments and the analyses we measured and evaluated the effect of the parameters to the yarn properties of the Sirospun yarns.