Assessment of liquefaction susceptibility of fine grained soils
İnce daneli malzemelerin sıvılaşabilirliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 255799
  2. Yazar: MENZER PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
1994 Northridge, 1999 Kocaeli ve 1999 Chi-Chi depremleri sonrasında oluşan zemin yenilmeleri düşük plastisiteli silt-kil karşımlarının üzerlerinde bulunan yapıya ciddi hasar verebilecek miktarda boşluk suyu basıncı üretebildiğini ve bu karışımların birim deformasyon altında yumuşama davranışı sergilediğini göstermiştir. Bu gözlemler ince daneli malzemelerin sıvılaşabilirliği üzerine yapılan çalışmalara hız kazandırmıştır. Çin kriterlerine alternatif olarak bazı araştırmacılar tarafından (Seed vd. 2003, Bray ve Sancio 2006, Boulanger ve Idriss 2006) önerilen yeni yaklaşımların büyük bir kısmı zeminin sıvılaşabilme potansiyelinin zeminin dinamik deney sonuçlarının indeks özellikleri (PI, LL, LI, wc/LL gibi) kapsamında karşılaştırılmasına dayandırılmıştır. Söz konusu olan yeni yöntemler Çin kriterlerinden sonra büyük gelişmeler olarak kabul edilmiş olsalar dahi, bu yöntemlerin ince daneli malzemelerin sıvılaşabilirlik potansiyellerinin belirlenmesi amacıyla kullanımları ve güvenilirlikleri konusunda bazı belirsizlikler bulunmaktadır. Bu çalışmada, örselenmemiş numuneler (ML, CL, MH ve CH) üzerinde yapılan dinamik deney sonuçlarından faydalanılarak ince daneli malzemelerin devirsel birim deformasyon ve aşırı boşluk suyu basıncı oluşum tepkileri araştırılmıştır. Doymuş temiz kumların dinamik tepkileriyle yapılan karşılaştırmalara dayanarak, aşırı boşluk suyu basıncı oranına (ru) karşılık oluşan birim kesme deformasyonlarının PI, LL ve (wc/LL) parametrelerinin bir fonksiyonu olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, i) sıvılaşma tetiklenme potansiyeli olasılıksal limit eğrileri aşırı boşluk suyu basıncına karşılık birim kesme deformasyonu alanında PI, LL ve (wc/LL)'nin bir fonksiyonu olarak tanımlanmıştır, ii) bu eğriler daha sonra normalize edilmiş net uç direncine (qt,1,net) karşılık sürtünme oranı (FR) alanına, Cetin ve Ozan (2009) tarafından sunulan çalışmayla tutarlı olarak aktarılmıştır. Bu öneri kayma birim deformasyon birikimi ve zemin sıvılaşmasını birbirinden net olarak ayırarak, düşük plastisiteli ince daneli malzemelerin sıvılaşma tetiklenme olasılığının hem Atterberg limitlerine hem de CPT'ye dayalı olarak değerlendirilmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Recent ground failure case histories after 1994 Northridge, 1999 Kocaeli and 1999 Chi-Chi earthquakes revealed that low-plasticity silt-clay mixtures generate significant cyclic pore pressures and can exhibit a strain-softening response, which may cause significant damage to overlying structural systems. These observations accelerated research studies on liquefaction susceptibility of fine-grained soils. Alternative approaches to Chinese Criteria were proposed by several researchers (Seed et al. 2003, Bray and Sancio 2006, Boulanger and Idriss 2006) most of which assess liquefaction triggering potential based on cyclic test results compared on the basis of index properties of soils (such as LL, PI, LI, wc/LL). Although these new methodologies are judged to be major improvements over Chinese Criteria, still there exist unclear issues regarding if and how reliably these methods can be used for the assessment of liquefaction triggering potential of fine grained soils. In this study, results of cyclic tests performed on undisturbed specimens (ML, CL, MH and CH) were used to study cyclic shear strain and excess pore water pressure generation response of fine-grained soils. Based on comparisons with the cyclic response of saturated clean sands, a shift in pore pressure ratio (ru) vs. shear strain response is observed, which is identified to be a function of PI, LL and (wc/LL). Within the confines of this study, i) probabilistically based boundary curves identifying liquefaction triggering potential in the ru vs. shear strain domain were proposed as a function of PI, LL and (wc/LL), ii) these boundaries were then mapped on to the normalized net tip resistance (qt,1,net) vs. friction ratio (FR) domain, consistent with the work of Cetin and Ozan (2009). The proposed framework enabled both Atterberg limits and CPT based assessment of liquefaction triggering potential of fine grained low plasticity soils, differentiating clearly both cyclic mobility and liquefaction responses.