Bulanık mantık uygulamasıyla konfeksiyonda işin ve personelin değerlendirilmesi
Job and personnel assesment in apparel industry by using fuzzy logic application
- Tez No: 255798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCELLA GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tezde, konfeksiyon sektöründe uygulanmak üzere yeni bir iş ve personel değerlendirme yaklaşımı sunulmuştur. Ortaya atılan yeni yaklaşımın amacı, sözel ve sayısal verilerin aynı anda değerlendirilebilmesidir. Bu amaç doğrultusunda sözel değişkenlerin değerlendirilmesi için bulanık mantık uygulaması esas alınmıştır. Bulanık çıkarsama yöntemiyle değerlendirilmek üzere gerekli olan kriterler, tekstil ve psikoloji bölümünden konuyla ilgili uzmanlarla birlikte belirlenmiştir. Çalışmada kullanılan sayısal veriler ise tez yürütücüsü ve yöneticisi tarafından geliştirilen ?work sampling? yazılımı yardımıyla değerlendirilmiştir. Geliştirilen yaklaşımla elde edilen sonuçlar, uygulamanın yapıldığı işletme yöneticileriyle ayrıntılı olarak incelenmiştir. Personel değerlendirme sonucunda elde edilen verilerin işletme için uygun kullanım şekli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach of job and personnel assessment for the application in apparel industry was presented. The purpose of this new approach is to evaluate both linguistic and numeric data at the same time. With respect of this purpose, evaluation of the linguistic data was based on fuzzy logic application. Necessary criteria which were essential for evaluation by using fuzzy inference were determined by the experts who studied textile and psychology. Numeric data used in the study were evaluated with special designed software called as ?work sampling? which was developed by the PhD student and the supervisor. The results obtained from this approach were investigated with the managers who work in the apparel mill where the implementation has taken place. Appropriate usage way of the data obtained from the assessment of personnel was discussed.