Structural identification, damage detection by non-destructive tests and determining axial loads in cables
Tahribatsız testlerle yapı tanımlaması, hasar tespiti ve kablo gergi kuvvetinin ölçülmesi
- Tez No: 255805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Inşa edilmiş yapıların hasarsız testlerle durum ve hasar tespiti üzerinde uzun süreler çalışılmışyaygın bir konudur. Bu çalışmada, kabloların taşıdığı kuvveti bulmak ve kiriş tipi yapıların(örneğin köprüler) bükülme karakteristiklerini (EI katsayısı) belirlemek için iki farklı metodgeliştirilmiştir. Kabloda bulunan yükün simetrik kablolardaki yüklerle ya da tasarım hesabıylakarşılaştırılmasının yapısal dengesizlikleri orta çıkarabileceği gibi, bir köprüde çeşitli sayıdaparça için EI hesaplanması da yapısal hasar, zayıf bağlantı, kompozit etki kaybı gibi nedenlerleoluşan zayıflıkları ortaya çıkarabilir. Önerilen algoritmanın yardımı ile, köprülerin rijitlikparametreleri bulunabilir ve sistemin deplasman davranışını etkileyen düzeydeki hasarlarınyeri tespit edilebilir. Geliştirilen metodlar yapılan modellerden analitik olarak elde edilendeğerlerle gösterilmiş ve algoritmanın etkililiği ölçülmüştür. Ek olarak, ölçekli bir laboratuarkirişinde çeşitli hasar planları kullanılarak metod hasarsız (yapısal tespit için) ve hasarlıkirişten elde edilen gerçek deneysel veri ile test edilmiştir. Ayrıca laboratuarda gerilen yükhücresine sahip bir kablo üzerinde anlık eksenel yük ölçümleri yapılmış ve elde edilen değerlergeliştirilen gergi ölçme aletinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar birbirleriile karşılaştırılmış ve neticeler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Damage and condition identification of existing structures using non-destructive tests is acommon challenge that has been worked on for a long time. In this study, two different methodswere developed to find existing force on cables as well as determine bending characteristics(EI coefficients) of beam like structures (such as bridges). Comparing forces in symmetricallyplaced cables or against values obtained from design drawings would indicate structuralimbalance as well as finding EI coefficients at a number of segments on a bridge girder mightindicate weak regions that might possibly have undergone structural damage, having weakconnections, lost composite action etc. With the help of the proposed algorithm, the stiffnessparameters of bridges can be assessed and the location of any damage that is in the magnitudewhich can affect displacement behavior of system can be located. The developed methods aredemonstrated using the values analytically obtained from the created models and the effectivenessof the algorithm is criticized. Furthermore, several damage scenarios on a scaled labbeam was used to test the application using real experimental data; including tests on undamagedbeam (for identification) and tests on the damaged beam. Additional experiments wereconducted on a cable stretched in the laboratory instrumented using a load cell to measureinstantaneous axial load on the cable and compare these values against the values obtainedfrom the developed tension measurement device. The results are compared and conclusionsare derived.