Workforce optimization of a retail store
Perakende bir mağazanın işgücü eniyilemesi
- Tez No: 255866
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2009
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Değişen talebe uygun en iyi işgücü kompozisyonunun belirlenmesi hem müşteri memnuniyeti hem de ekonomik nedenler açısından perakende mağazalar için önemli bir problemdir. Bu çalışmada, perakende bir mağazanın değişen talebe uygun işgücü eniyilemesi için bütünleşik bir karar verme yöntemi önerilmiştir. Bu yöntem temel olarak iki ana aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada kuyruk ağı olarak modellenen mağazanın benzetim modeli oluşturulmuş ve performans analizi yapılmıştır. Denemelerin çıktı sonuçlarına göre farklı işgücü kompozisyonları içeren senaryolar oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise birinci aşamada tanımlanan kilit performans ölçütleri Ağırlıklı Hedef Programlama (WGP) modelinde girdi olarak kullanılmıştır. Bu bütünleşik yaklaşım ile hem ay bazında değişebilen hem de sabit en iyi işgücü kompozisyonu önerilen senaryolar arasından seçilebilmektedir.Önerilen yöntemde kullanılan WGP modelinde amaç fonksiyonlarının ağırlıkları Analitik Hiyerarşi Süreci'nin (AHP) karar kriterlerini ağırlıklandırma metodu kullanılarak elde edilmiştir. Bu ağırlıkların değiştirilebilir olması karar vericiye esneklik sağlar. Çalışmada ayrıca benzetim senaryolarının müşteri memnuniyeti açısından durumları yöneticilere değerlendirmede kolaylık sağlamak amacıyla kalitatif terimlere dönüştürülmüştür. Gerçek hayata dayanan bu problemin modellenmesi sırasında mağazanın gerçek kısıtları ve yöneticilerin istekleri de göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
To decide optimal workforce composition according to fluxional demand is an important problem for retail stores in terms of customer satisfaction and also economical reasons. In this study, a combined decision making method is proposed for workforce optimization of a retail store. This method basically consists of two main stages. In the first stage, simulation model is developed for the retail store which is determined as a queueing network, and performance analysis is carried out. Scenarios containing different workforce compositions are created according to the output analysis of previous experiments. In the second stage, key performance measures identified in the first stage are employed as inputs into Weighted Goal Programming (WGP) model. By this integrated approach, not only dynamic in monthly basis but also stable workforce compositions can be selected among suggested scenarios.In WGP model employed in this proposed method, the weights of goal functions are derived using decision criteria weighting method of Analytic Hierarchy Process (AHP). Variability of these weights provides flexibility to the decision makers. In this study, the properties related to the customer satisfaction of simulation scenarios are also translated into qualitative terms for the purpose of easy evaluation by managers. In modeling this real-life problem, the actual constraints of the store and the desires of the managers are also taken into consideration.