Analysis of the competition under yield and demand uncertainty with yield-dependent price
Verime bağlı fiyatlandırmayla birlikte verim ve talep belirsizliği altında rekabet analizi
  1. Tez No: 255865
  2. Yazar: ÖZGE ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, iki aşamalı bir oyunda iki üreticinin rekabeti analiz edilmiştir.Birinci aşamanın sonunda üreticiler, belirsiz verim ve talep durumunda kiralanmasıgereken optimum alan miktarına karar verirler. Bu dönemin sonunda verim gerçekleşirve üreticiler gerçekleşen verim ve belirsiz talep ışığında üretim miktarlarını, beklenenkarlarını en yüksek noktaya ulaştıracak şekilde belirlemeye çalışırlar.Hem merkezi hem de dağıtılmış oyun analizlerini incelenmiştir. Merkezi analiz,dağıtılmış oyun sonuçları için bir karşılaştırma kriteri olarak kullanılmıştır. Merkezioyun analizinde, karar değişkenlerinin idealliği tartışılmış ve farklı parametrelere göresensitivite analizleri yapılmıştır. Dağıtılmış oyun analizinde ise her iki aşamadaki eşsizdenge noktaları karakterize edilmiştir. Ayrıca değişik parametrelerin denge noktalarınaetkilerine dair karşılaştırmalı statik sonuçları verilmiştir.Hem merkezi hem de dağıtılmış analiz için sayısal çalışmalar sunulmuştur. Ilkaşamada sonuçları merkezi oyun sonuçlarının dağıtılmış oyun sonuçları toplamındanbüyük olduğu gözlenmiştir. Bu da dağıtılmış oyunda da merkezi oyun sonuçlarınaulaşabilmek için koordinasyonun gerekliliğini göstermektedir. Bunun yanısıra, düşükverim beklentisi durumunda, üreticiler koordinasyon opsiyonlarını düşünmelidirler. Birdiğer önemli sonuç ise, her iki aşamayı kapsayan beklenen kara bakıldığında, pazarkapasitesi arttıkça rekabet yüzünden oluşan kayıpların azalmakta olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, the competition of two manufacturers in a two stage game isanalyzed. At the beginning of the first stage, the manufacturers decide on the amountof the area to be leased in the presence of random yield and demand. At the end ofthis period, the yield is realized and the manufacturers try to optimize their optimumproduction quantity with respect to the random demand and realized yield.Both the centralized and decentralized game analysis are included in the study.The centralized analysis acts as a benchmark for the decentralized game results. Inthe centralized analysis, the optimality of the decision variables are discussed andthe sensitivity analysis of the decision variables is performed. As far as decentralizedanalysis is concerned, the unique equilibrium is characterized. Comparative staticsresults are presented to study the effect of different parameters on the equilibrium.For both centralized and decentralized settings, a computational study is presented.First stage results show that the centralized game expected profit is higherthan the sum of the decentralized game expected profits which implies that coordinationis necessary. Moreover, if there is a low yield expectation, competitors shouldconsider coordination options more. Another noteworthy result is that as the expectedprofit is concerned, as maximum capacity of the market increases, inefficiency due tothe competition decreases.