Design improvement for rear axle cover
Arka aks kapağı tasarım iyilemesi
  1. Tez No: 255868
  2. Yazar: ÖZGÜR BANK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ, PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, Ford araçlarında kullanılan arka akslarda görülen kapak yağ kaçakları incelenmiştir. Sorunun kök sebepleri üzerinde durulmuş, kapak parçasının tasarım iyilemesi ve kapak civatasının performansının iyileştirilmesi ile problemin çözümüne çalışılmıştır.Mevcut tasarım arka aks kapakları ile, gerçek yol koşulları altında çalışma durumunu simüle eden araç dayanıklılık testleri ve karşılaştırma amaçlı yorulma testleri tamamlanmıştır. Kapaktaki çeşitli delik lokasyonları, kalınlık ve kapak kıvrım yüksekliği iyileştirme için sunulan önerilerdir. Her bir öneri için çeşitli sonlu eleman analizleri yapılmıştır. Araç ve yorulma testlerin sonuçları, tasarım iyileştirme çalışmaları sırasında yapılan analizler ile karşılaştırılmıştır.Kapak tasarım iyileştirme çalışmalarına ilaveten, kapak civatasının performansında etkili olabilecek civata altı boyası, sıvı conta ve tork faktörlerinin etkisini göstermek amaçlı yük testi, torka bağlı açı testi ve civata uzama çalışmaları yapılmıştır.Analizler static ve dinamik yükler ile, sonlu elemanlar yöntemi ile aracın kendi ağırlığının maksimum düzeydeki etkisi ve kardan milinden aksa iletilen torkun etkisi dikkate alınmak suretiyle sonlu elemanlar paket programı kullanılarak yapılmıştır. Analiz sonuçları, deneysel sonuçlar ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, leakages on the rear axle covers used in Ford vehicles are investigated. Main reasons of leakage are discussed and problem is solved by improving rear axle cover design and by improving cover bolt performance.To simulate the real road condition of the vehicle, vehicle durability test and comparison oriented beam fatigue tests are performed with the current rear axle cover designs. Modifications on the bolt hole locations in the cover, thickness and cover flange lenght are the proposals for improvement. Several FE analyses were performed for each proposal. The results of the analyses were compared with the vehicle and beam fatigue test results, which were performed during cover improvement studies.Beside cover design improvement studies, load tests, torque vs. angle test and bolt elongation studies were performed in order to reveal the effects of the parameters on cover bolt performance, such as paint on the surface of the cover in contact with the bolt, sealer, sealer process and torque.Static analyses with static and equivalent dynamic loads considering the condition of the maximum vehicle gross weight effect on the rear axle and the maximum torque transferred from propeller shaft to the rear axle, were performed using finite element software. The results of the analysis were compared with the results of the tests.