Ray-disc intersection based ray tracing for point clouds
Nokta kümeleri için ışın-disk kesişimi tabanlı ışın izleme
- Tez No: 255873
- Danışmanlar: DR. ALİ VAHİT ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sistem ve Kontrol Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez noktalardan oluşmuş geometrileri doğrudan ışın izlemeyle görselleştirmeyi sağlayan bir metod sunmaktadır. Böylece düzensiz nokta kümelerinden yüksek kaliteli görüntüler elde edilir. Bu yöntemde her noktaya bir disk yerleştirilir ve ışınlar bu disklerle kesişim testine sokulur. Kesişim olması durumunda ışından belirli bir uzaklıktaki noktalar da kullanılarak konum, normal gibi özellikler için interpolasyon yapılır.Işın-Disk kesişim testleri octree gibi hiyerarşik bir data yapısı kullanılarak hızlandırıldı. Octree kullanmak hesaplamaları O(n log n) karmaşıklığına indirger. Ayrıca ışın çevresindeki kesişime uğramış octree hücrelerini bulmak, bütün nokta kümesini taramaktan çok daha hızlıdır. Bütün kesişime uğramış diskler bu octree hücrelerinin içinde bulunabilir.Normalleri olmayan noktalar içinse, her bir noktaya tanjant düzlemi koyarak ihtiyaç duyulan normaller hesaplandı.Bu yöntemi geliştirmek için disk yarıçapları en yakın k kadar komşu noktayı kullanarak değiştirildi ve lokal nokta yoğunluğuna uyumlu hale getirildi. Değişken disk yarıçapı kullanmak nokta kümesindeki boşlukları detay seviyesinde kayıp olmadan doldurdu. Değişken disk yarıçapı yaklaşımı normal hesaplamasına da uyarlandı. Hesaplamalarda sabit bir komşuluk yarıçapı içindekiler yerine en yakın k kadar komşu nokta kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a method for direct ray tracing of point sampled surfaces. This allows to render high quality images using unstructured point-sampled data. An oriented disc is placed at each point and rays are tested for intersection with these discs. In case of intersection, all points within a fixed distance of the ray are used to interpolate the position, normal and any other attributes.Ray-Disc intersection tests are accelerated using a hierarchical data structure namely an octree. This provides a computation complexity of O(n log n). Also searching for intersected octree nodes around ray is much more faster than scanning whole point data. All of the intersected discs can be located inside the nodes which are intersected by the ray.For data without point normals, required normals are calculated from point data by fitting a tangent plane to each point.An improvement is proposed for adapting disc radius to the local point density by determining k nearest neigbours. Using variable disc radius fills empty holes within the point cloud without loss of detail. Variable disc radius approach is also used in normal estimation process where the k nearest neighbours are used in calculations instead of neighbours within a fixed radius.