Location based spectrum sensing in cognitive radio systems
Yer bilgisi ile kavramsal radyoda spectrum sezme
- Tez No: 255880
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bilişsel radyo, zamanda ve mekanda spektrum kullanım değerlendirilmesi içingelecek vaadeden bir çözümdür. Bilişsel radyonun en kritik noktalarından biri de spektrumsezimidir. Güvenilir bir spektrum sezimi, birincil kullanıcıları rahatsız etmemekve spektrum kullanımını değerlendirmek açısından önemlidir. Bu tezde uygulama kolaylığı, düşük maliyeti ve düşük hesaplama karmaşıklığı nedeni ile enerji sezim yöntemiseçilmiştir. İkincil kullanıcı birincil kullanıcıların yer bilgilerine sahiptir. Radyo çevreharitası adı verilen bir merkezi veritabanı birincil kullanıcıların yer bilgilerini ve herbirinin yayın yaptıkları frekans bilgilerini depolar. Radyo çevre haritası birincil kullanıcılarile ikincil kullanıcı arasındaki mesafeleri hesaplar. İkincil kullanıcı bu mesafebilgisini ve mesafe ile SNR arasındaki ters orantı bilgisini kullanarak ortalama SNR'ımaksimize etmek için birincil kullanıcıları hangi sıra ile sezmesi gerektiğine kararverir. İkincil kullanıcı, boş bir kanal bulana kadar en yakındaki birincil kullanıcıdanbaşlayarak en uzaktakine doğru sırayla sezer. İletim yapmayan bir birincil kullanıcıkanalı bulduğunda sezmeyi bırakır. Bu metodun hata kapasitesi de analiz edilmiştir.Sunulan yöntemin hatalı lokasyon bilgileri ile verdiği performans ölçülmüştür. Maksimumgirişim mesafesinin bilindiği bir başka bie metod da sunulmuştur. Bu yeni bilgiile bilişsel kullanıcı maksimum girişim mesafesinin dışında kalan ikincil kullanıcılarınkanallarını sezmeye gerek olmadan kullanabilir. Sunulan son metod da birincil kullanıcılarınyer bilgilerini kullanarak iki bilişsel kullanıcının işbirliği yapmasıdır. Herbilişsel kullanıcı kendisine en yakın birincil kullanıcıdan başlayarak spektrumu sezerve herhangi bir kullanıcı boş kanal bulduğunda ya da bir sonraki kendisine yakın olanbirincil kullanıcı diğer bilişsel kullanıcıya daha yakın olduğunda spektrumu sezmeyibırakır.
Özet (Çeviri)
Cognitive radio is a promising solution to the spectrum utilization problem intime and space. One of the most critical points of cognitive radio is spectrum sensing.A reliable sensing is important for not disturbing the primary user and utilizing thespectrum usage. In this thesis energy detection algorithm is selected because of its easeof implementation, low cost and low computational complexity. Secondary user knowsthe location information of the primary users. A central database which is called RadioEnvironment Map (REM) stores the location information of the primary users, andon which frequencies each primary user operates. The REM calculates the distancesbetween the primary users and the secondary user. Using the distance informationand the inverse proportion relation between distance and signal to noise ratio (SNR),the secondary user decides on which sequence it will sense the primary users in orderto maximize its signal to noise ratio. The secondary user senses the primary usersbeginning from the closest to the furthest, until it finds an empty channel. It stopssensing when it finds a non transmitting primary user. Using this sequence it willmaximize average SNR and increase sensing performance. The error capacity of thismethod is also analyzed. Performance of proposed method under erroneous locationinformation is measured with simulations. Another method is proposed when themaximum interference distance of secondary user is known. By this new informationthe CU can use the channels of the PUs which are outside the interference range withoutsensing them. The final proposed algorithm is cooperation of two cognitive users usingthe distance information of primary users. Each cognitive user starts sensing from theclosest PU to itself, and stops sensing when one of them finds an empty channel or thenext closest PU that is closer to the other CU.