0-30V/5A digital power supply with computer control
0-30V/5A bilgisayar denetimli sayısal güç kaynağı
- Tez No: 255918
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KAHYA, PROF. DR. ÖMER CERİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Elektronik devrelerin çoğu işlevlerini yerine getirebilmek için doğru akım kaynaklarına gereksinim duyar. Birçok farklı özellik ve spesifikasyonlarda çok çeşitli tasarım ve topolojiye sahip doğru akım kaynakları mevcuttur.Gerilim ve akım aralığı ve doğruluğu, güç kapasitesi ve kalitesi, hata korumaları, yalıtımlar, sağlamlık ve güvenilirlik, güç verimliliği, boyutlar ve kullanım kolaylığı güç kaynaklarının en önemli karakteristiklerinden bazılarıdır.Bu yüksek lisans tezinin yerine getirilmesi için, takip eden bölümlerde belirtilen parametrelere sahip bir doğru akım güç kaynağı tasarlanıp gerçekleştirilmiştir. Tasarım parametrelerine karar vermedeki ölçütler aralık, yalıtım ve kullanım kolaylığı olmuştur. Aralık 30VDC'ye ve 5A'e kadar çıkış verebilecek şekilde önerilmiştir. Hem şebeke ile cihaz arasında hem de bağlandığında cihazı kontrol eden bilgisayar ile cihaz arasında yalıtım bulunmaktadır. Kullanım kolaylığı için veri girmede kullanmak üzere 4x4 tuştakımı ve veri görüntülemede kullanmak üzere 2x20 karakter LCD kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the electronic circuits require a DC power supply to operate. There are many designs and topologies covering different properties and specifications for DC power supplies.The voltage and current range and accuracy, power capacity and quality, failure protections, isolations, robustness and reliability, power efficiency, size and ease of usage are some of the most important characteristics of power supplies.A DC power supply with the parameters given in the following sections is designed and realized for the fulfillment of the Master of Science thesis. The criteria for making decisions on the design parameters were range, isolations and ease of use. The range is proposed to be 30VDC and 5A output. The isolation is realized both between the mains and the device and between the device and PC that, when connected, controls it. For the ease of use, a 4x4 keypad to enter data and a 2x20 character LCD to monitor data are used.