Pricing and optimal exercise of perpetual american options with linear programming
Vadesiz amerikan tipi opsiyonların doğrusal programlama ile fiyatlandırılması ve en iyi kullanım değerlerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 255981
  2. Yazar: EFE BURAK BOZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELEBİ PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Vadesiz Amerikan opsiyonları, klasik Amerikan opsiyonlarından farklı olaraksahiplerine bir hisse senedini, herhangi bir bitiş zamanı olmaksızın, ileri bir tarihteönceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden alma veya satma hakkı verirler. Buçalışmada, söz konusu opsiyonların yazıldığı tarihten itibaren en iyi kazancı verecekşekilde ne zaman kullanılması gerektiği problemi ele alınmıştır. Farklı ayrıkdurumlu ve ayrık zamanlı Markov rassal süreçleri altında incelenen problem,değer fonksiyonunun“excessive”ve“majorant”özellikleri kullanılarak sonsuzdeğişkenli doğrusal programlama ile modellenmiştir. En iyi opsiyon kullanım zamanınıveren strateji, kuvvetli çifteşlik (strong duality) özelliği de gösteren problemdetümler gevşeklik (complementary slackness) koşulları kullanılarak karakterizeedilmiş, opsiyonun hangi hisse değerlerinde kullanılması gerektiği belirlenmiştir.İkili, üçlü basit rassal yürüyüş ile geometrik rassal yürüyüş senaryolarında elde edilensonuçlar paralellik göstermekte, en iyi opsiyon kazancının hesaplanan en iyi kullanım noktasındanitibaren elde edileceğini belirtmektedir.Elde edilen diğer bir sonuç, geometrik rassal yürüyüş modelinde opsiyonun en iyikullanım noktalarının, durum geçiş olasılıkları ve ekonomik iskonto çarpanının belirlediğibir faktör doğrultusunda, sadece belirli özel durumlarda var olabileceğinigöstermektedir. Çalışma, farklı alım ve satım opsiyonlarının birleştirilmesindenmeydana gelen“spread”ve“strangle”tipi kazanç fonksiyonlarının en iyi kullanımaralıklarının basit rassal yürüyüş altında belirlenmesiyle tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
An American option is the right but not the obligation to purchase or sell anunderlying equity at any time up to a predetermined expiration date for a predeterminedamount. A perpetual American option differs from a plain Americanoption in that it does not expire. In this study, we solve the optimal stoppingproblem of a perpetual American option with methods from the linear programmingliterature. Under the assumption that the underlying's price follows a discretetime and discrete state Markov process, we formulate the problem with aninfinite dimensional linear program using the excessive and majorant properties ofthe value function. This formulation allows us to solve complementary slacknessconditions efficiently, revealing an optimal stopping strategy which highlights theset of stock-prices for which the option should be exercised. Under two differentstock-price movement scenarios (simple and geometric random walks), we showthat the optimal strategy is to exercise the option when the stock-price hits a specialcritical value. The analysis also reveals that such a critical value exists onlyfor some special cases under the geometric random walk, dependent on a combinationof state-transition probabilities and the economic discount factor. Wefurther demonstrate that the method is useful for determining the optimal stoppingtime for combinations of plain vanilla options, by solving the same problemfor spread and strangle positions under simple random walks.