Manisa-Akhisar yöresindeki toprakların bazı temel ve mühendislik özellikleri ile tütün verimi ve kalitesi arasındaki ilişkiler
The relationships between tobacco quality and yield with some basic and engineering properties of Manisa-Akhisar region soils
  1. Tez No: 256037
  2. Yazar: ESRA PARLAKLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEZAİ DELİBACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, tütüncülükte önemli bir yeri olan Akhisar yöresinde yürütülmüştür. Tütün verimi ve kalitesi açısından farklılık gösterdiği bilinen 5 farklı köyde toplam 10 üretici tarlası seçilmiştir. Çalışmada, tütün verimi ve kalitesine etki eden bazı temel toprak özellikleri ile mühendislik özellikleri araştırılmış ve elde edilen verilere göre aralarındaki ikili ilişkiler belirlenmiştir.Toprakların solma noktasındaki nem içeriği ile tütünün toplam indirgen şeker miktarı arasında istatistiksel olarak önemli pozitif bir ilişki saptanmıştır. İndirgen şeker ve verim ile hacim ağırlık arasında da negatif ilişkiler belirlenmiştir. Fakat bu ilişkiler istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur.Toprağın mühendislik özelliklerinden olan kıvam limitleri ile tütünün şeker ve ham kül içeriği arasında pozitif ilişkiler saptanmıştır. Tütün kalitesi yönünden şeker içeriğinin yüksek, ham kül içeriğinin düşük olması istenir. Buna göre, kaliteli tütün yetiştiriciliği için likit limit ve plastik limit değerleri yüksek olan tarla topraklarının seçilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out in Akhisar environs where tobacco is very popular. 10 fields were selected in 5 different villages which are known to show differences in terms the quality and yield.In this study some basic soil properties and engineering properties of soils were examined and the relationships between tobacco quality and yield and some engineering properties of soil were determined.The positive relationships were found between wilting point of soil and total reducing sugar as statisticaly significant. Negative relationships between reducing sugar and yield with bulk density were also determined, but it was not statisticaly significant.It was found that there were positive correlations between raw ash and total reducing sugar of tobacco and plastic and liquid limit as soil engineering properties. It is recommended that low raw ash and high sugar content are required for tobacco quality. With this content, for the quality of tobacco, it can be recomended that soils for tobacco production should have high liquid limit and plastic limit values.Further studies should be done in several years for having more relationships between tobacco quality and yield with engineering properties of soil.