Comparison of natural gas,coal and wind power plants with respect to generalized cost of electricity generation
Doğalgaz, kömür ve rüzgar santrallerinin genelleştirilmiş elektrik üretimi maliyetlerine göre karşılaştırılması
  1. Tez No: 256121
  2. Yazar: ARZU TUNCER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN OR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Industrial and Industrial Engineering, Energy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Elektrik santrali yatırım kararı, artan elektrik talebini karşılamak için belirlenecek enerji politikarında önemli rol oynamaktadır. Yatırım kararının verilmesinde maddi yönlerin dışında etkili olan diğer faktörler de gözönünde bulundurulmalıdır. Bu tezin amacı doğalgaz, kömür ve rüzgar santrallerinin `genelleştirilmiş elektrik üretim maliyetlerine' göre değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. `Genelleştirilmiş maliyet' kavramı, elektrik santrali yatırımları ile ilgili ekonomik ve sosyal kriterlerin toplamıdır.Bu çalışmada `Analitik Hiyerarşi Yöntemi' kullanılmıştır. Bu kapsamda, on ekonomik, on iki sosyal faktör seçilmiş ve göreli önemleri yirmi uzmanla yapılan hiyerarşik yapıdaki karşılaştırmalarla belirlenmiştir.Analiz sonuçları, genelleştirilmiş elektrik üretim maliyeti için belirlenen herbir kriterin göreceli önemini göstermektedir. Elde edilen sonuçlara göre, ekonomik ve sosyal kriterler eşit öneme sahip. Ekonomik kriterler içinde en önemli kriter yatırım maliyeti; sosyal kriterler içinde ise insan sağlığına olan etkidir. Grup analiz sonuçları, herbir grubun genelleştirilmiş maliyet kriterlerine verdiği göreli önemi göstermektedir.Belirlenen kriterler için gereken tüm verilerin belirli bir elektrik santrali için sağlanması mümkün olmadığından, genel veriler kullanılarak doğalgaz, kömür ve rüzgar santralleri oluşturuldu. Rüzgar santrali yenilenebilir enerji ile çalışması nedeniyle değerlendirmede ilk sırada; doğalgaz santrali, en yüksek yakıt maliyeti olması nedeniyle ikinci sırada; emisyon kontrol verimlilikleri ve yatırım maliyetleri farklı olan iki kömür santrali ise son iki sırada yer aldı.
Özet (Çeviri)
Power plant investment decisions leading to much needed increases in installed capacity play a crucial role in national energy policies. Accordingly, these decisions should consider not only the monetary factors, but other affected aspects as well. The objective of this thesis is to evaluate and compare the `generalized cost of electricity generation? for natural gas, coal and wind power plants. `Generalized cost? is the aggregation of all economical and social factors associated with power plants? investments.The Analytic Hierarchy Process (AHP) methodology is used in this study. In this regard, ten economic, twelve social factors are considered, whose relative importances are determined through a series of hierarchically structured comparisons extracted from twenty experts.The analysis results give the relative importance of each criterion for the generalized cost of electricity generation. According to the results, importance of economic criteria is equal to importance of social criteria. In economic criteria, the most important factor is investment cost; in social criteria, the most important factor is human health. Group analysis results show how each group perceive the relative importance of the generalized cost factors from their perspective.Since it is not possible to get all related data for specific power plants, generic power plants are defined for coal, natural gas and wind energy sources for the purpose of comparing specific plants. Wind power plant is at the top of the overall ranking mainly because of having a renewable energy source. Natural gas power plant is in the second position, mainly because of the highest fuel cost which is the most important criterion in the AHP structure. There are two types of generic coal power plants (coal-1 and coal-2) in the evaluation which differ in their emission control efficiencies and investment costs. Both types of coal power plants rank in the last two positions.