Interoperability and e-government services: An example
Birlikte çalışma ve e-devlet servisleri : Bir örnek
- Tez No: 256153
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İletişim Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez sistem ve servislerin birlikte çalışmaları ve bu teknolojilerin e-devlet uygulamalarında nasıl kullanıldığını anlatmaktadır. Birlikte çalışmanın e-devlet uygulamaları için oluşturduğu önem detaylıca anlatılmaktadır. Birlikte çalışan sistemlerin hangi teknolojileri kullandıkları ve bu teknolojileri kullanırken oluşturdukları kalıpların hangi oranda başarılı olduğu incelenmiştir. Birlikte çalışan sistemleri kurarken teknolojik olarak işlemlerin temelinde yatan şema ve teknolojik lisanların detayları da konuya detay kazandırmak amaçlı verilmiştir. Tüm birlikle çalışma şartlarını yerine getiren sistemlerde yaşanan zorluklar ve kurulmayaçalışılan yapılardan da özet olarak bahsedilmiştir. E-devlet uygulamaların avrupadan ve türkiyeden örneklerine yer verilmiş ve bu örneklerin hangi servisler ile e-devlet oldukları bildirilmiştir. Öğrenilen ve örneklenen bilgilerin eşliğinde, birlikte çalışma ve e-devlet konusunu tamamlayan bir uygulama geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many people who helped to make my years at the graduate school most valuable. First, I thank Prof. Dr. Selahattin KURU, my thesis supervisor. Having the opportunity to work with his during my master thesis was intellectually rewarding and fulfilling. I also would like to thank for his accaptance and patiance for me. I thank him for his insightful suggestions and expertise.Many thanks to Department Secretary Ms. Dikmen, who patiently answered my questions and problems on word processing. My special thanks go to Francois Nadeau and Zafer Erenel whose friendship I deeply value.The last words of thanks go to my family. I thank my parents, my son Tunç, my 2 years old daughter for their patience and encouragement. Lastly I thank my wife Fatoş , she was always nice to me, for her endless support through this long journey.