Sıçan dokularının sialik asit içeriği üzerindeki benomil toksisitesine karşı kondroitin-4-sülfat (C4S) ve ?-lipoik asidin (ALA) koruyucu etkileri
The protective effects of chondroitin-4-sulphate (C4S) and ?-lipoic acid (ALA) against benomyl toxicity on the sialic acid content of the rat tissues
  1. Tez No: 256235
  2. Yazar: GÜLHANDE ARTIKASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, fungusit olarak kullanılan benomil'in doku ve serum sialik asitleriüzerindeki etkileri ile, antioksidan olarak kullanılan ?-lipoik asit ve kondroitin-4-sülfat'ındoku ve serum sialik asitleri üzerindeki koruyucu etkileri incelendi.Benomil (200 mg/kg), ?-lipoik asit (200 mg/kg) ve kondroitin-4-sülfat (25mg/kg) 5 hafta boyunca haftada bir kez olmak üzere intraperitonal (IP) injeksiyonyoluyla uygulandı.Benomil grubuna ait hayvanların dalak ve testis dokularında, sialik asitmiktarlarının önemli ölçüde arttığı (p< 0.05), karaciğer, böbrek, kalp dokularında isesialik asit miktarlarında anlamlı bir değişikliğin olmadığı görüldü.Benomil+?-Lipoik asit grubundaki hayvanların karaciğer, dalak ve testisdokularında sialik asit miktarının önemli olarak azaldığı (p< 0.05), böbrek ve kalpdokularında ise sialik asit miktarında anlamlı bir değişikliğin olmadığı saptandı.Benomil+Kondroitin-4-sülfat grubuna ait hayvanların böbrek ve kalpdokularında sialik asit miktarında anlamlı bir değişiklik görülmez iken; karaciğer, dalakve testis dokularında ise anlamlı bir azalmanın olduğu tespit edildi (p
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of benomyl, which is used as fungicide, on tissue andserum sialic acids and, the protective effects of ?-lipoic acid and chondroitin-4-sulphate,which are used as antioxidants, on tissue and serum sialic acids are observed.Benomyl (200 mg/kg), ?-lipoic acid (200 mg/kg) and chondroitin-4-sulphate (25mg/kg) are applied by intraperitoneal (IP) injection once in each week for a period of 5weeks.It was determined that in spleen and testis tissues of animals in the group ofBenomyl, benomyl has caused a significant increase in the amount of sialic acid(p