Likya yolu ve çevresinin turizm ve rekreasyon potansiyelinin araştırılması
A research on tourism and recreational potential of Lycian way and its environs
- Tez No: 256259
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Stres ve yoğun çalışma temposundan bir süreliğine bile olsa uzaklaşmak isteyen bireyler dinlemek ve eğlenmek için turzim ve rekreasyon faaliyetlerine yönelirler. Ancak bu faaliyetlere artan ilgi bunların kaynağını oluşturan doğal ve kültürel kaynaklar üzerinde olumsuz etki yaratmaktadır. Bu olumsuz etkinin devam etmesi, turizm sektöründe sürdürülebilirlik kavramını gündeme getirmiştir.Hızla artan çevre sorunları uluslarası organizasyonlar tarafından da konu edilmeye başlanmıştır. Bu organizasyonlardan biri de Avrupa Kültür Rotaları program ile bu çalışmaya konu olan Avrupa Konseyi'dir. Bugüne kadar Avrupa Kültür Rotaları program dahilinde Avrupa genelinde yirmiye yakın rota, sahip oldukları doğal ve kültürel değerler ile taşıdıkları uluslararası anlam sebebiyle sertifikalandırılmıştır.Ülkemiz bulunduğu konum ve tarihi itibariyle pek çok kültürel değere sahiptir. Bu değerlerden biri de Likya Yolu ve Çevresi'dir. Bu çalışmada Likya Yolu ve çevresinde yer alan doğal ve kültürel kaynaklar belirlenmiştir. Bu tez çalışmasında amaç; Likya yolu rotası üzerindeki doğal, kültürel ve tarihi kaynakları belirleyip, önemli değerlere sahip olan bu rotanın Avrupa Kültür Rotaları programına dahil edilmesini sağlamak için yapılabileckleri ortaya koymaktır. Sonuç olarak da, gerekli tüm özelliklere sahip olan Likya Yolu rotasının, Avrupa Kültür Rotaları listesine girmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
People, who want to get away from stress and intense business tempo even for a short period, prefer tourism and recreation activities to take a rest and have a good time. On the other hand, natural and cultural resources are negatively affected from the increase of such activities which brings up the concept of sustainability in tourism sector.More and more, globalization gets deeper and the concept of sustainability does not stay in national borders. The European Council is one of the organizations working with the European Cultural Route Program in which nearly twenty routes have been certificated all over Europe for their international meaning, natural and cultural resources.Turkey?s geographical location and rich history bring together a variety of cultures and The Lycian Way is one of those values. In this work, the Lycian Way together with its natural and cultural resources are specified. The Lycian Way, which has the necessary specifications, had been proposed to enter the Europen culturel routes list.