St Paul yolu (Perge-Antalya/Yalvaç Pisidia Antiocheia) ve yakın çevresinin turizm ve rekreasyon kullanımına yönelik peyzaj potansiyelinin saptanması üzerine bir araştırma
A research on the determination of landscape potential aimed at tourism and recreational usage of St Paul's way and its environs
  1. Tez No: 256258
  2. Yazar: NESLİHAN KULÖZÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Kentleşme hızının günden güne arttığı günümüz dünyasında kentlerde yaşayan bireyler dinlenmek ve yenilenmek amacıyla turizm ve rekreasyon faaliyetlerine yönelmektedir. Ancak bu faaliyetlere artan ilgi bunların kaynağını oluşturan doğal ve kültürel kaynaklar üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu olumsuz etkiler sebebiyle kuşaklar arası ve kuşak içinde eşitlik ile koruma-kullanma dengesi ilkeleri temeline dayanan sürdürülebilirlik kavramı turizm sektöründe de gündeme gelmiştir.Küreselleşmenin her geçen gün derinleştiği dünyamızda sürdürülebilirlik kavramı ülke sınırları içerisinde kalmamış, hızla artan çevre sorunları ulus üstü organizasyonlar tarafından da konu edilmeye başlanmıştır. Bu organizasyonlardan biride Avrupa Kültür Rotaları programı ile bu çalışmaya konu olan Avrupa Konseyi'dir. Bugüne kadar Avrupa Kültür Rotaları programı dâhilinde Avrupa genelinde yirmiye yakın rota sahip oldukları doğal ve kültürel değerler ile taşıdıkları uluslar arası anlam sebebiyle sertifikalandırılmıştır.Ülkemiz sahip olduğu doğal ve kültürel kaynakların yanı sıra birçok uygarlığa ev sahipliği etmiş bir coğrafya üzerinde yer alması sebebiyle uluslararası anlam ve önem taşıyan birçok değere sahiptir. Bu değerlerden biride çalışmada konu edilen St Paul yoludur. Bu çalışmada St Paul yolu ve yakın çevresinde yer alan doğal ve kültürel kaynaklar belirlenmiştir. Sonuç olarak da Avrupa Kültür Rotaları listesine girmek için gerekli özelliklere sahip olan St Paul yolunun programa katılması için ihtiyaç duyulan hazırlıkların yapılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays world increasing of the urbanization speed day by day, citizens who lives in cities are orientated to tourism and recreation activities for resting and refreshing. But the natural and cultural sources are negatively effected for the increasing of these activities. Because of these negative effects, it became order also in tourism sector to protect-use equality and sustainability conception principals of generations and inside of the generation.In each passing day globalization is getting deeper and sustainability conception does not stay in national borders. Fastly increasing environment problems had started to come into the picture by the supra-national organizations. European Council is the one of the organizations which is working with the European cultural route program. Up until now in European cultural route program throughout all Europe, about a twenty routes has been certificated for their natural and cultural resources and the international meaning which they carry.Our country right along with natural and cultural sources, it has been a cradle of civilization because of its geography and carries a great value of international meaning and importance. St Paul way is the one of these values. In this work St Paul way and the places near surroundings of its natural and cultural resources are specified. As a result, St Paul way program which has necessary specifications, had proposed to enter the European cultural routes list.