FVII promotor bölge polimorfizmlerinin aterosklerozlu hastalarda haplotip gruplandırılmasıyla tromboz oluşumunda rolünün araştırılması
The role of FVII promoter with haplotype alteration in atherosclerosis patients and effect on the pathophysiology of thrombosis
  1. Tez No: 256334
  2. Yazar: ÖZGE CUMAOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NEJAT AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Moleküler Tıp, Biotechnology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Koagülasyon faktörü VII (FVII), K vitamini bağımlı zimojen olan bir serin proteazdır, kan damarı hasarlanması ile doku faktörü ile etkileşime girerek trombozun başlatılmasında önemli rolü bulunmaktadır. Son çalışmalara göre bazı FVII genindeki polimorfik markörler ve FVII plazma düzeyi ile ilişkili olduğuna dair kanıtlar belirlenmiştir. FVII plazma düzeyinin çevresel ve genetik faktörler ile etkilenmektedir. Promotorda bulunan bazı polimorfizimlerin daha önce yapılan çalışmalara göre FVII plazma düzeyinin artış veya azalması ile ilişkili olarak bulunmuştur. Bazı çalışmalarda değişen FVII düzeyinin Koroner arter hastalığına(KAH) sebep olduğu veya risk getirdiği rapor edilmiş olmasına rağmen bir diğer çalışmalarda etkili olmadığı belirlenmiştir. Genetik faktörlerden biri olan -323ins10bç polimorfizmi, FVII düzeyinin azalması ile ilişkili olduğu bilinmekte ve KAH'na karşı koruyucu olabileceği öne sürülmüştür. Bu polimorfizm beyazlarda -401G/T polimorfizimi ile tam allelik bağlılık olduğu bilinmektedir. -402 G/A polimorfizimi tersine bir etki ile ilişkilidir, ancak klinik olarak çok iyi incelenmemiştir. Aynı zamanda FVII polimorfizimi etnik kökenden etkilenmektedir.Bu çalışmada amacımız FVII gen polimorfizimlerinin KAH üzerine Türk populasyonunda etkisinin gösterilmesi ve haplotiplerin belirlenmesidir.FVII geni üç polimorfizimi 101 sağlıklı kontrol ve 224 koroner arter hastası çalışılmıştır. Bu üç FVII geni polimorfizimi analizi Polimeraz Zincir Reaksiyonu(PCR), Tek iplikli Konformasyon Polimorfizmi(SSCP) ve DNA dizileme teknikleri kullanılarak yapılmıştır.Türk populasyonunda yeni bir haplotip belirlenmiştir. -323ins10bç, -401G/T, -402G/A promotor polimorfizimleri koroner olayların başlangıcı ile ilişkili olduğu bulunmamıştır. -323ins10bç allel frekansının Kuzey Avrupa, İtalyanlar, Etiyopyalılar ve Hintliler ile benzer bulunmuştur. -401G/T alell frekansı İtalyan ve Etiyopyalılar ile benzerdir. -402G/A allel frekansı İtalyanlar ve Etiyopyalılar ile benzer olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Coagulation factor VII (FVII), a vitamin K-dependent zymogen of a serin protease, plays an important role in initiating thrombosis through the interaction with tissue factor at a site of blood vessel injury. Recent studies have provided evidence for association between common polymorphic markers in the FVII gene and plasma FVII levels. FVII plasma levels are influenced by enviromental and genetic factors. Several polymorphisms in the promoter associated with decrease or increase of FVII plasma levels have been previously identified. Some studies have reported altered plasma FVII levels in groups with manifest or risk of coronary arterial disease (CAD), whereas other did not. One of the genetic factor is the -323ins10bp polymorphism, known to be associated with low FVII levels and has suggest to protect agains CAD. This polymorphism is in complete allelic association with -401G/T polymorphism in Caucasians. The -402 G/A promoter polymorphism, that has been associated opposite effect, is clinically less well studied. Also the effect of the three FVII polymorphisms are ethnicity-dependent.In this study we aimed to find the effect of three FVII gene polymorphisms on the risk of CAD in Turkish population and investigate haplotypes.Three polymorphisms of the FVII gene were studied in 101 healthy control and 224 patient with coronary arterial disease. These polymorphisms of the FVII gene were studied using Polymerase Chain Reaction(PCR), SSCP and DNA sequencing technigues were used for the analysis.We detected a new Haplotype in a Turkish patient. The promoter polymorhisms, -323ins10bp, -401G/T, -402G/A, were not associated with a risk of an initial coronary event. -323ins10bp allel frequency was similar to North European, Italians, Etiopians and Indians. -401G/T allel frequency similar to Italians and Etiopians. -402G/A allel frequency was find similar to Italians and Etiopians.