Kentsel atık suların yapay sulak alanda arıtılması ve açık yeşil alan sulamalarında kullanılabilme olanaklarının araştırılması
Treatment of urban wastewater in constructed wetland and investigate the reuse possibilities as irrigation water at urban area
  1. Tez No: 256368
  2. Yazar: ELİF BOZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Çalışma ile Karaisalı ilçesi kentsel atık suyunun yapay sulak alanda arıtılması ve arıtılan bu suyun kentsel alanda sulama suyu olarak kullanımı hedeflenmiştir. Typha latifolia kullanılarak oluşturulmuş yapay sulak alanda sisteme giren atık su ile arıtılmış atık suyun kalite kriterleri yıl boyu düzenli olarak izlenmiştir. Sulama suyu olarak kullanıma yönelik denemelerde Cynodon dactylon (alan ve saksı), Jacaranda mimosifolia (alan), Platanus orientalis (alan ve saksı) ve Nerium oleander (alan ve saksı) yetiştirilen bitki türleridir. Çalışmada, yapay sulak alandan çıkan arıtılmış atık suda BOİ, KOİ, AKM ve pH deşarj standartlarına uygun olarak elde edilmiştir. Mikrobiyal giderim çok yüksek olmasına rağmen tarımsal alanda sulama suyu olarak kullanıma uygun değildir. Sulama suyu kriterleri bakımından da farklı sınıflarda su ortaya çıkmasına rağmen genel olarak 3. sınıf sulama suyu olarak kabul edilmiştir. Arıtılmış atık su ile sulama özellikle çim alan (C. dactylon) kalitesi üzerine olumlu etki yapmıştır. En olumsuz etkilenme J. mimosifolia türünde gerçekleşmiştir. P. orientalis ve N. oleander'de orta düzeyde bir gelişme elde edilmiştir. Arıtılmış atık su yeşil alanlar ile fidanlıklarda sulamada kullanılabilir niteliktedir. Bir kişinin ürettiği arıtılmış atık su ile sulanabilecek yeşil alan miktarı her gün 1 saat sulama koşullarında 15-20 m2 arasındadır. Arıtılmış atık su uygulaması 2 yıl sonunda toprakta ciddi düzeyde bir kirlilik etmeni oluşturmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed that treatment of urban wastewater of Karaisalı in this constructed wetland and reuse of this water as irrigation water at urban area. Constructed wetland was designed with Typha latifolia Influent and effluent water were monitored regularly during the study. Irrigation experiments were conducted in field and pot with Cynodon dactylon (in field and pot), Jacaranda mimosifolia (in field), Platanus orientalis (in field and pot) and Nerium oleander (in field and pot). In the study, treated water is suitable for discharge standarts for BOD, COD, TSS and pH. Inspite of microbiological treatment is very high, treated water is not suitable for using as irrigation water for agricultural purposes. In the study third class irrigation water was obtained. Plant growth and quality had possitive effect from irrigation with treated water. Positive effect on turf grass quality supplied with irrigation water. Negative effects are occured at J. mimosifolia. Medium growth is occured for P. orientalis and N. oleander. Treated water can used for green areas and nurseries with irrigation purpose. Quantity of open green area that is irrigate with treated wastewater from a person is 15-20 m2 providing that irrigation 1 hour/day. Treated water application is not a pollution source for soil.