Anıtkabir çevresi yapılaşma düzeni ve çevre ilişkilerinin görsel değerlendirilmesi üzerinde uygulamalı bir araştırma
Structural developments around Anıtkabir and a research on visual evaluation of environmental relations
- Tez No: 1169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN MEMLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANIT KABİR ÇEVRESİ YAPILAŞMA DÜZENİ VE ÇEVRE İLİŞKİLERİNİN GÖRSEL DE?ERLENDİRİLMESİ ÜZERİNDE UYGULAMALI BİR ARAŞTIRMA Işık UÇMAN Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü. Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Yalçın MEMLUK 1987, Sayfa: 212 Jüri: Doç. Dr. Y. Memluk Doç. Dr. N. Sözen Doç. Dr. G. Bvyapan Bu tez, kent bütünü içinde kentsel çevre imgesi nin görsel yolla incelenmesini ve daha sonra Anıt Kabir ölçeğinde karşılaştırmalı olarak uygulanmasını içeren bir çalışmadır. Dünyada kentsel görünüm tanımlaması ol dukça kısa bir geçmişe sahiptir. Ülkemizde ise, bu anlam da çok az örnek çalışma verilmiştir. Ancak bu konu kısa zamanda ve hızlı bir biçimde güncel olma yolundadır. Çün kü kentsel çevre imgesi yaşamın bir parçasıdır. Yerel düzeyde bir çevre görsel değerlendirme yön temi geliştirilmesini amaçlayan bu çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; sorunun tanıtılmasına ilişkin temel kavramlar üzerinde durularak konuya bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde, araştırma çevresinin tarihsel gelişimi, kentsel peyzajda gözlenen değişimler kronolojik olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, kentsel görünüm analizi ile ilgili derişik uzmanlar tarafından yapılmış çalışmalar belirtilmiş ve çeşitli görüşler tar tışılmıştır. Dördüncü bölümde; değerlendirme teknikleri gözden geçirilmiştir. Seçilen tekniğe göre, kentsel gö- runim değerlendirilmesine ilişkin genel bir yöntem ge liştirilmiştir. Beşinci bölümde, geliştirilen yönteme göre araştırma bölgesinin görsel yönden incelenmesi daha sonraki çalışmalara yanıt verebilmesi amacı ile geniş kapsamlı tutulmuştur. Kesin sonuçlara varılmasını taki ben altıncı bölümde; sorunların önemi belirtilmiş ve korumaya yönelik önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Anıt Kabir, Kentsel çevre
Özet (Çeviri)
17 ABSTRACT Masters Thesis STRUCTURAL DE71I0PMEITS AR0U1D AHIT-KABÎR MB A RESEARCH OK TtSWAl EYAMAT&OH OF E1TİR01HM2ÎAL REMTİOHS Işık iptâH Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of landscape Architecture Supers İvor s Assoc. ProfV I». Talçatn MEMLUK 1987, ?ag$: 212 Jury: Assoc, Prof, Dr. T, Memluk Asaoc. Prof, Dr. 1, Sözen Assoc. Prof. Dr. G. Ivyapan This thesis is a research oil visual assessment of urban environmental image in. the total urban complex ani the application of the method developed, specifically on“Anxt Haür®. Historical background of image evaluation techniques not goes far beyond, for all the world. But since two or three years the topic had become very popular in academic researches, beeause of being one of ihe important parts in everıpâay common lif e^ Shis research, aiming to develope a method for en vironmental image evaluation by visual medias and means con sists of six chapters. At the first chapter, an introduction to the topic has been made on emphasizing the decription of the problems of the research area. At the seeond chapter, the historical background of the research area, the: changes in the urban landscape in a chronological order has begn studied. At the; third chapter, different approaches to; th® topic are discussed and the studies held on similar topics are described briefly. At the fourth chapter, evaluation techniques are? revised, discussed and visual method is chosen and a general approach is developed for the irbaa image assessment. At the fifth chapter, the study of the area ac cording to the developed approach ia; held in & detailed man ner in order to give detailed knowledge to the studies which are going to be done later, on the same subject. After reac hing conclusions, at the sixth chapter, the importance of the problems of the area are pointed oııt, an&pjproposals ara developed on conservation of the image values of the rese arch area, KEY WORDS î Anut Eabir,. Türban environment”.'