Hatay ili bağ alanlarındaki zararlılar, yayılışları, parazitoit ve predatörler ile bağ salkım güvesi, Lobesia botrana (Denis&Schiffermüller) (Lepidoptera:Tortrıcıdae)'nın popülasyon gelişmesinin belirlenmesi
Determination of the pests, parasitoids and predators with population growth of the grape moth, Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller) (Lepidoptera:Tortricidae) in the vineyards of Hatay province
  1. Tez No: 256371
  2. Yazar: YASEMİN ŞEKERDEN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma 2005-2009 yılları arasındaki periyotta, Hatay ili bağ alanlarındaki zararlılar, yayılışları, parazitoit ve predatörler ile Bağ Salkım Güvesi, Lobesia botrana (Denis& Schiff.)'nın popülasyon gelişmesinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır.Toplam olarak 14 zararlı tür tespit edilmiştir. Bunların yedisi Hemiptera, beşi Lepidoptera, birer tür de Coleoptera ve Acarina takımına aittir. Hemiptera takımından olup, asma phytoplasma hastalıklarının vektörü olan dört tür, Türkiye'deki bağ alanlarında ilk defa görülmüştür. Ayrıca toplam 10 yararlı tür belirlenmiştir. Bunların altısı Coleoptera, biri Neuroptera ve üçü Hymenoptera takımından türlerdir.Hatay ili bağ alanlarında L. botrana'nın yılda üç döl verdiği (nisan, haziran ve temmuz) belirlenmiştir. Kışlayan pupalardan ergin çıkışlarının mart ayında başladığı ve zararlının vejetasyon dönemi boyunca bağ alanlarında bulunduğu tespit edilmiştir.Zararlının popülasyon yoğunluğunun asmanın çiçeklenme, koruk ve tanelerin olgunlaşma döneminde yükseldiği belirlenmiştir.Popülasyon yoğunluğunun çeşitlere göre farklılık gösterdiği ve daha ziyade erken olgunlaşan çeşitler tercih edilmekle beraber, salkımların tane sıklığı gibi morfolojik karekterlerin de bu hususta rol oynadığı, ayrıca zararlının saklanabilmesi için uygun bir ortam yaratması nedeniyle, iç kısımları havadar olmayan çeşitlerin tercih edildiği saptanmıştır. Bu özellikler bakımından zararlının birinci sırada Yalova incisi, ikinci sırada Pafi çeşidini tercih ettiği, zarar düzeyinin ise, çeşitlere göre faklılık gösterdiği ancak bütün çeşitlerde tanelerin olgunlaşma döneminde arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study carried out in order to determination of pests, parasitoids and predators and population growth of Lobesia botrana (Denis & Schiff.) in the vineyards of Hatay Province in 2005-2009 years period.As a total of 14 harmful species determined, seven of them were belong to Hemiptera, five of them Lepidoptera, one of them Coleoptera and Acarina orders. Four species of Hemiptera order, that they were vectors of the grape phytoplasma diseases, were fist time seen in vineyards of Turkey. In addition, as a total of 10 beneficial species determined. Two of them Braconidae and one of them Ichneumonidae families and six of them Coleoptera, and one of them Neuroptera orders.It is determined that L. botrana gives offspring three times (april, june and july) in a year in Hatay Province vineyard. Also the going-out of adults from the wintering pupaes starts in march. It has been determined that the pest is located in the vineyards throughout the vegetation time.It has been concluded that the population density of pest high the grapevine in blossom, unripe and maturation time of berries.It has been determined that the population density of the pests changes according to the varieties and especially prefers the early maturing varieties. It has been concluded the morphologic characters such as the frequency of clusters grains have roles, as well. Besides, the varieties the innersides of which aren't airy have been chosen because of the create an environment suitable for individuals can be stored.It has been determined that pest prefers primarily Yalova incisi and the second Pafi of grape varieties. Furthermore, the value of damage changes variety to variety but in all varieties the harm increases in the maturation time of berries.