Lineer ve non-lineer konsolidasyon teorilerinin karşılaştırılması
Comparison of linear and non-linear theory of consolidation
- Tez No: 256384
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalısmada lineer ve non-lineer konsolidasyon teorilerinin teorik vedeneysel karsılastırılması yapılmıstır. Non-lineer teorilerin üstün ve eksik yanlarıarastırılarak, zeminin non-lineerliğini temsil eden unsurlar incelenmistir.Örselenmemis killi zeminler üzerinde standart konsolidasyon deneyleri uygulanarakelde edilen deneysel sonuçlar teorik sonuçlarla kıyaslanmıstır.Çalısma sonunda Terzaghi'nin teorisinin önemli kusurlarının basında Cv'ninsabit alınmasının geldiği sonucuna varılmıstır. Permeabilite ve sıkısabilirliktekideğisimleri ifade eden Cc/M parametresinin konsolidasyon hızı üzerinde önemlietkisinin olduğu anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, linear and non-linear consolidation theory were compared.Oedometer tests were done on soil sample and the theoretical results are alsocompared with those obtained from experimental investigations.The assumption of constant value for coefficient of consolidation, Cv duringconsolidation process is one of the major limitations in Terzaghi?s theory. Aparameter Cc/M, representing the nonlinearity in the compresibility and permabilitybehavior, is found to play a significant role in deciding the rate of the consolidationprocess.