Kumlu zeminlerde sint-venant ilkesinin geçerliliği
The validity of saint-venant's principle in sandy soils
- Tez No: 256383
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ARSLAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Zemin mekaniğinde hızlı sonuç vermesi, kullanıslı olması ve geoteknikproblemlerinde güvenilir olması sebebiyle elastiste teorisine sıkça basvurulur.Elastiste teorisinin mühendislik problemlerine uygulanmasının örneklerinden birtanesi de Saint-Venant prensibidir. Bu çalısmada model deneyler yapılarak düseygerilme analizi, zemin tabanındaki gerilme dağılımı ve Saint-Venant prensibininkumlu zeminlerde geçerliliği arastırılmıstır. Deneylerde ölçüm için strain gauge(gerinim pulu) kullanılmıstır. Yük dairesel bir temele üniform olarak uygulanmıstır.Ayrıca bulunan sonuçlar teorik sonuçlarla karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
In soil mechanics, to give you quick results, to be useful and reliable due togeotechnical problems often are referred to the theory of elasticity. One of theexample that implementation of the theory of elasticity to engineering problems isSaint-Venant?s principle. In this study, model experiments can be made verticalstress analysis, stress distribution in the ground floor and the Saint-Venant principlein the validity of the sandy soil was investigated. In experiments for measuring straingauge (stamp strain) were used. Loading applied as a uniform circular load basis. Inaddition, the results are compared with theoretical results.