Erciyes volkanizmasının oluşumu, Koçcağız köyü (Kayseri) dolayının stratigrafisi ve tüflerin yapı - kaplama taşı olarak kullanılabilirliği
Formation of the Erciyes volcanism,stratigraphy around Koçcağız village (Kayseri) and usage of tuffs as building - facing stone
- Tez No: 256393
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnceleme alanı Kayseri İli, Talas İlçesi, Koçcağız Köyü dolaylarında, şehir merkezine ortalama 45 km mesafede ve 1/25.000 ölçekli KAYSERİ - 035 - c1 paftasında yer almaktadır. Kayseri Yöresinde yüzeyleyen kayaçlar çoğunlukla tüf yapılışlı volkanik kayaçlar olup bölge Erciyes Volkanizmasının etkisiyle oluşmuştur. Erciyes yöresinde volkanizma Geç Miyosen'de başlamış ve Pliyosen'de de aralıklı olarak devam etmiştir.Çalışma alanın da temeli en alt birim olarak Geç Triyas - Jura yaşlı kristalize kireçtaşı - mermer yapılışlı Aşıgediği metamorfiti ile bunun üzerine uyumsuz olarak gelen Jura - Kretase yaşlı, kristalize kireçtaşı - dolomit yapılışlı Tavşancıdağtepe formasyonu oluşturur. Karbonat temel üzerine, Geç Pliyosen yaşlı Velibaba ignimbiriti gelmektedir. Kuvaterner de, Alüvyon ve Yamaç döküntüsü yer almaktadır.Bu çalışma ile Koçcağız Köyü dolayının 1/25.000 ölçekli ayrıntılı jeoloji haritası hazırlanmış, Koçcağız dolayı tüf birimlerinin mühendislik özelliklerini saptamaya yönelik deneyler yapılmış ve volkanik kökenli kayaçların, volkano - stratigrafisi ve yapılarda kaplama taşı olarak kullanılabilirliğine ilişkin fiziksel, petrografik ve mekanik özellikleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study area is in the Kayseri Province, Talas District, near Koçcağız Village about 45 km from the city centre and is found 1/25.000 scale of 035 - c1 KAYSERİ sheet. There are mainly tuff units around Kayseri and the study area is affected from the Erciyes Volcanism. The volcanism in the Erciyes district starts in Upper Miocene and continues intermittently in Pliocene.Around the study area, Upper Triassic - Jurassic aged, crystallized limestone - marbles of the Aşıgediği methamorphics and Jurassic - Cretaceous aged cyrstallized limestone - dolomites of the Tavşancıdağtepe formation are found at the base of the succession. These carbonate basement are unconformably overlain by the Upper Pliocene aged tuff of the Velibaba ignimbrite. Ouaternary alluvium and slope waste are found at the top of the succession.By this study 1/25.000 scale of geological map of nearby Koçcağız Village is drawn. Experiments are carried out in order to determine the engineering charecteristics, physical, mechanical and petrographic features of volcanic rocks are discussed for the aspects of their usage as building and facing stone.