Bayan yıldız basketbol takımı sporcularının beslenme durumları, antropometrik ölçümleri ve performanslarının değerlendirilmesi
Evaluating the nutritional status, anthropometric measurements and performance of adolesence female basketball team players
- Tez No: 256394
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİDE YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışma, 13-15 yaş grubu 14 yıldız basketbol kız takım oyuncusunun beslenme durumları ve alışkanlıklarını, beslenme parametreleri olan antropometrik ve biyokimyasal ölçümlerini, performans durumlarını değerlendirmek ve bu parametreler arasındaki ilişkileri belirlemek amacıyla planlanmıştır.Bireylerin enerji tüketim miktarı 2735±992 kkal, harcanan enerji miktarı 2674±199 kkal, enerji dengesi + 61 kkal; enerjinin karbonhidrat, protein ve yağdan sağlanan yüzde oranları sırasıyla % 52.6±5.2, 14.1±2.1 ve 33.3±5.4 olarak belirlenmiştir. Bireylerin besin öğelerini tüketim durumları ortalama olarak incelendiğinde; folik asit, kalsiyum ve potasyum tüketim miktarlarının RDA değerlerini karşılayamadığı görülmüştür. Bireylerin ortalama vücut ağırlıkları 62.1±6.4 kg, boy uzunlukları 170.9±7.4 cm ve vücut yağ oranı % 14.6±2.5 olarak belirlenmiştir. Bireylerin performans değerlendirme sonuçlarına göre esneklik değerleri 23.0±6.7 cm, VO2 maks. 39.8±3.3 ml/kg/dk, PG 574.6±274.5 W, OG 294.8±66.5 W, diz ekstansiyon pik tork değerleri 60, 120 ve 180°/sn hızlarda sırasıyla 134.9±19.2, 108.7±13.7 ve 90.7±13.0 Nm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, our aim was to evaluate the nutritional status and habits, the nutrition?s indicator of anthropometric and biochemical measurements and performance status of 13-15 years old 14 basketball female team players; and determine the relations between these parameters.Participants? energy intake was as 2735±992 kkal, energy expenditure as 2674±199 kkal, energy balance as +61 kkal; the percentages of carbohydrate, protein and fat as 52.6±5.2 %, 14.1±2.1 % and 33.3±5.4 % accordingly. It was also seen that the average amount of folic acid, calcium and potassium intakes couldn?t meet the RDA?s values. Participants? average weight was as 62.1±6.4 kg, height as 170.9±7.4 cm and percentage of body fat as 14.6±2.5 %. Participants? flexibility values were found as 23.0±6.7 cm, VO2 max/kg as 39.8±3.3 ml/kg/dk, PP as 574.6±274.5 W, AP as 294.8±66.5 W, knee extension peak tork values at the speed of 60, 120 ve 180°/sec were found as 134.9±19.2, 108.7±13.7 and 90.7±13.0 Nm accordingly. Some important relations were obtained between some nutritional parameters and anthropometry and biochemical parameters.